Erősödnek a kedvezőtlen folyamatok a kijevi vezetés, főként Volodimir Zelenszkij elnök helyzetét, megítélését illetően. Erre juthatunk a világ egyik legtekintélyesebb közvélemény-elemzője, az amerikai Pew Research Institute július elején közzétett felmérése alapján. Ezt az intézményt abszolút semleges, objektív, középen álló forrásként tartják számon.
A Zelenszkij iránti bizalomvesztés folyamata jelentősen erősödött, kiváltképpen a szomszédos Lengyelországban, ahol 2023-ban az ukrán elnök iránt még a lakosság 70 százaléka nyilvánított bizalmat. Ez 2024-re 22 százalékkal visszaesett. Két számjegyű a százalékos bizalomvesztés a fent említett időszakban Dél-Koreában (mínusz 15 százalék) és Dél-Afrikában (mínusz 12 százalék). Ezeknél kisebb mértékű támogatásapadást rögzítettek Ausztráliában, Franciaországban, Németországban, Hollandiában, Spanyolországban, Svédországban és az USA-ban.
Ami a legfrissebb felmérésből kitűnik: még az EU sem egységes. Ökölszabályként: Dél-Európában (a középutas Spanyolország kivételével) a lakosság többsége nem bízik Zelenszkijben. Az EU-n belüli bizalmatlansági listát
A Pew a világ országainak mintegy ötödét, 35 állam lakosságát kérdezte meg. A Közel-Kelet alulreprezentált, mindössze három ország képviseli.
A legnagyobb meglepetést talán Izrael okozhatja, ahol a „nem” válaszok aránya (48 százalék) jócskán felülmúlja az „igen” válaszokét.
Megjegyzendő, hogy maga Volodimir Zelenszkij zsidónak vallja magát, továbbá Izrael lakosságának tetemes részét alkotják az egykori Szovjetunióból főként a múlt század kilencvenes évei elején kivándorolt (alijázott), elsősorban orosz és ukrán zsidók.
A régió másik két államában, Törökországban (60 százalék „nem”, 31 százalék „igen”) és Tunéziában (69 százalék negatív, 12 százalék pozitív) még magasabb Zelenszkij elutasítottsága. Ezt elemzők antiszemita motivációkkal is magyarázzák.
A Pew Research által megkérdezett 35 ország átlaga: Zelenszkijt elutasítja 46 százalék, tevékenységét, személyét jóváhagyja 40 százalék. A tartózkodók aránya 9 százalék. Az amerikai szervezet felmérői a fentiek alapján megerősítik, hogy az elmúlt egy évben nagyot csökkent az ukrán elnök iránti nemzetközi bizalom. Néhány országban a megkérdezettek több mint egyötöde nem tudott vagy nem akart véleményt mondani, felelni a Pew kérdésére.
Négy országot emel ki az amerikai kutatóintézet, Magyarországot, Lengyelországot, Törökországot és az Egyesült Államokat, ahol jelentős különbségek vannak abban, miként látják a megkérdezettek országuk Ukrajnának nyújtott támogatását.
Magyarországon és Törökországban a legelfogadottabb vélemény, hogy országuk éppen a megfelelő mértékben támogatja Ukrajnát.
Megoszlik viszont a lengyelek véleménye. Mintegy 44 százalékuk szerint túlságosan, 45 százalékuk szerint viszont éppen a megfelelő mértékben segítik az ukránokat az Oroszország ellen vívott háborúban. A kiemelt négy állam közül Lengyelországban magasan a legalacsonyabb azok aránya (6 százalék), akik keveslik a támogatást. Magyarországon ezek aránya 17, Törökországban 20, az USA-ban 24 százalék.
Viszont az USA-ban a legmagasabb (31 százalék) azok aránya, akik szerint „túl sokat” adnak támogatásként Ukrajnának. A Pew megjegyzi: Amerikában egyedüli országként vizsgálták a kérdezőbiztosok a válaszadók politikai beállítottságát is.
Eszerint a magukat jobboldaliként jellemzőknek 51 százaléka, viszont a baloldaliak csupán 13 százaléka szerint ad kormányuk túl sok támogatást az ukránoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.