Franciaország, Olaszország, Németország, Hollandia után, úgy tűnik, Ausztria sem lesz kivétel, ugyanis a közvélemény-kutatásokban messze a legnépszerűbb az osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A Reuters elemzése szerint ha valóban a radikális jobboldali párt lesz a befutó az őszi parlamenti választáson, akkor
tovább erősödhet a blokkban az uniókritika, és az Oroszország elleni további szankciók elfogadása is megnehezül, valamint az Ukrajnát támogató politika is törékenyebbé válhat.
Míg az európai nacionalisták általában a mérsékeltebb utat választották, a Szabadságpárt vezetője, Herbert Kickl szerint
új korszak jön el az európai politikában.
Kickl, aki az Európai Bizottság vezetőjét, Ursula von der Leyent háborús uszítónak nevezte, és támogatja, hogy Kijev fehér zászlóval vonuljon Moszkvába, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, valamint a cseh Andrej Babissal hozott létre közös frakciót és politikai szövetséget az Európai Parlamentben, amelyhez később csatlakozott Marine Le Pen is, így a harmadik legnagyobb politikai csoportosulás jött létre az Európai Parlamentben.
Közben egyre több környező ország szeretné már látni a béketárgyalások elindulását, így például Csehország mellé Szlovákia is felsorakozott. Robert Fico szlovák miniszterelnök jó kapcsolatot ápol Moszkvával, befagyasztotta Ukrajna támogatását, és kijelentette, hogy nem támogatják az Európai Parlament balközép frakcióját.
Ausztria is az ukrán ügyek fókuszába kerülhet, már csak a földrajzi közelség miatt is. A magát semlegesnek valló ország nem küld fegyvereket Ukrajnába, és a földgáz nagy részét továbbra is Oroszországból importálja.
Szerintem egyre nehezebb lesz a szankció elfogadása
– mondta az Osztrák Társaság az Európai Politikáért agytröszt vezetője. Paul Schmidt szerint ha az FPÖ alakít kormányt, akkor Ausztria is rendszeresen vétózni fog. Mindamellett hatékonyan kommunikál az FPÖ: a bevándorlás veszélyei, az iszlám és a Brüsszeltől való relatív függetlenedés ígérete sok embert győz meg Ausztriában. Az Európai Tanács szóvivője kijelentette, hogy nem spekulál a választás kimeneteléről, hanem azzal dolgozik együtt, akit Ausztria megválaszt.
Ugyan a közvélemény-kutatások szerint az FPÖ népszerűbb, mint Karl Nehammer kancellár konzervatív Néppártja (OVP), de
még ha megnyeri is a voksolást, nehezen talál majd koalíciós partnert.
Az adatok szerint most 27 százalék körüli támogatást tudhat magáénak. Az egyetlen reális lehetőség az OVP lenne, de Nehammer kizárta a Kickllel való együttműködést. Emellett Alexander Van der Bellen államelnök jelezte, hogy akár meg is tagadhatja a hozzájárulását Kickl kancellárrá válásához.
Az alkotmányban is rögzített osztrák semlegességet azonban csak az FPÖ garantálhatja – áll a párt kommunikációjának középpontjában. „Hálás” témát lovagol meg tehát a jobboldali erő, tudniillik gyakorlatilag minden közvélemény-kutatás szerint az osztrákok többsége ragaszkodik az ország semleges státuszához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.