BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódik a nyomozás a Lánchíd-ügyben

Egy Budai Gyula egykori elszámoltatási kormánybiztosnak írt levél szerint a Lánchíd-pénzekből baloldali potentátoknak is jutott. Az ügyben több szálon folyik a nyomozás.

Még mindig több szálon folyik hűtlen kezelés, sikkasztás és vesztegetés gyanújával a nyomozás a Lánchíd felújítása kapcsán, mely ügy szálai akár a Városházáig is érhetnek.

Budapest, 2023. augusztus 4.Karácsony Gergely főpolgármester beszédet mond a felújított Lánchíd átadásán a híd budai hídfőjénél 2023. augusztus 4-én. Mögötte Walter Katalin, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója (b2) és Csohány András, a kivitelező A-Híd Zrt. vezérigazgatója (b3). A híd rekonstrukciója 2 év 5 hónapig tartott, és bruttó 26,7 milliárd forintba került.MTI/Szigetváry Zsolt
Karácsony Gergelyék felmondták a Lánchíd felújítására Tarlósék által kötött szerződést / Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Az ügy szálai a Magyar Nemzet összefoglalója szerint egészen 2019-ig nyúlnak vissza, amikor Tarlós István Karácsony Gergely váltotta a főpolgármesteri székben. A váltás után ugyanis Karácsony és az általa vezetett balliberális koalíció felmondta a Tarlósék által a Lánchíd felújítására kötött tendert és új közbeszerzési eljárást írt ki.

Hirtelen megdrágult a Lánchíd felújítása

A felújítást mind a két esetben az A-Híd Zrt. nyerte ugyan, ám másodjára furcsa módon ötmilliárd forinttal drágább ajánlattal, miközben a vállalkozónak járó előleg is közel hatvanszorosára, 4,2 milliárd forintra nőtt és lefeleződött a céget terhelő kötbér összege is.

A Magyar Nemzet írása szerint 

a drágulás okáról Bajnai Gordon régi bizalmasa tudhat többet, aki egy hangfelvétel leirat szerint arra utalt, hogy abból a pénzből osztottak vissza fontos baloldali potentátoknak.

A beszélgetésre 2021 nyarán került sor, amikor már javában történek kifizetések a Lánchíd felújításával kapcsolatban a praxisától azóta eltiltott ügyvéd, Vig Mór cégéhez. Vig Mórt tavaly novemberben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás gyanújával őrizetbe vette, miután belebukott egy sok száz milliós számlagyárba. Letartóztatását nemrég hosszabbította meg augusztusig a bíróság.

Az ügyben a NAV nyomozói 33 helyszínre szálltak ki és dokumentumokat, elektronikus adatokat, hamis kormányhivatali bélyegzőt, valamint rengeteg készpénzt foglaltak le. Többek között Hegedűs Gyula ügyvédnél és az A-Híd Zrt.-nél is jártak a nyomozók.

Így folytak a pénzek a baloldalhoz 

Az atv.hu információi szerint 2020 novembere és 2022 júliusa között az A-Híd 1,4 milliárd forintot utalt Vig cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek, 

amiből 900 millió forintot a bukott ügyvéd magán-, illetve ügyvédi letéti számlájára utaltak tovább, a gyanú szerint azokon a napokon, amikor a pénzek beérkeztek a Sunstrike Kft.-hez. 

Az összegeke pedig hamarosan készpénzben vették fel.

Miután Vig Mórt 2020 januárjában eltiltották az ügyvédi hivatástól, bevonták Hegedűs Dánielt az ügyletekbe, így a Sunstrike Kft.-hez érkező pénzek maradéka az ő ügyvédi letéti számlájára érkezett, amit szintén készpénzben vettek fel.

Egy névtelen levél

Az ügyben további fordulatot az hozott, hogy egy ismeretlen személy levelet küldött Budai Gyulának, egykori elszámoltatási kormánybiztosnak, mely szerint Vig Mór a Mammut bevásárlóközpontnál található biztonsági cég irodájába járt elszámolni a Lánchíd-ügy pénzeivel.

A Magyar Nemzet szerint tehát itt cserélt gazdát az A-Híd Zrt. által az exügyvédnek utalt másfél milliárd forint, miközben az építőipari és biztonsági cég között Budai szerint kapcsolat állt fent. 

A levélíró szerint pedig a hídpénzből jelentős összegek kerültek a fővárosi baloldalhoz.

Ezen adatok alapján a kérdéses biztonsági cég az Árgus-Security Vagyonvédelmi Kft. lehet, melynek egyik tulajdonosa Apáthy Zoltán Endre, az ő édesapja pedig nem más, mint Apáthy Endre, akinek a családi érdekeltségébe tartozik az A-Híd Zrt.

Ha a levélíró állításai igazak, akkor a pénzek előbb az A-Híd tulajdonosi köréhez, majd onnan a Városházához kerültek. A volt elszámoltatási kormánybiztos mindezek után feljelentést tett, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) pedig hivatali vesztegetés gyanújával elrendelte a nyomozást. Az ügyet aztán a rendőrség tovább adta a számlagyárügyben tavaly óta költségvetési csalás gyanújával, illetve hűtlen kezelés miatt nyomozó NAV-nak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.