Németország nem fog több ukrán segélykérelmet teljesíteni, ugyanis a kormány a kiadások visszafogására kényszerül – értesült a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A meglévő programokat folytatják, viszont
további katonai támogatás iránti kérelmeket nem hagynak jóvá
– jelentette a lap szombaton kormányzati dokumentumokra, e-mailekre, valamint nevük elhallgatását kérő tisztviselőkre hivatkozva.
A lépés Olaf Scholz kancellár kérésére történt, Christian Lindner pénzügyminiszter pedig a lap szerint augusztus 5-i levelében tájékoztatta is erről a védelmi minisztériumot.
A német kormánykoalíció hónapok óta veszekszik a büdzsén, miután egy bírósági ítélet több milliárd euró költségvetésen kívülre kiszervezett pénz folyósítását tiltotta meg. Ez kényszerű megszorításokhoz vezetett. A koalíciót alkotó három párt (szociáldemokraták, zöldek, szabad demokraták) pénteken végül megállapodtak ismét – miután egy korábbi megállapodást a szabad demokraták már felrúgtak.
Christian Lindner, a szabad demokraták vezetője ragaszkodott ahhoz, hogy az alkotmányos hitelfelvételi korlátot, az úgynevezett adósságféket állítsák vissza. Ezt a világjárvány és az energiaválság kezelése érdekében függesztették fel. A német gazdaság növekedése leállt, így égető szükség lenne a költségvetési ösztönzésre.
A védelmi minisztériumnak írt levelében Lindner arra is utalt, hogy
Kijev számára a befagyasztott orosz központi banki eszközökből is rendelkezésre állhatnak pénzeszközök.
Mégis, nem világos, hogy a folyamatban lévő jogi kérdések közepette hogyan lehetne ezeket a forrásokat lehívni – írta a német lap.
A jelenlegi tervek szerint Németország Ukrajnának nyújtott katonai támogatása – amely a Kieli Világgazdasági Intézet szerint az Egyesült Államok után a második helyen áll – jövőre csaknem a felére csökken, majd 2027-re a jelenlegi összeg kevesebb mint tizedére – írta a lap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.