Az emelkedő költségek ellenére az idén összességében valamivel kisebb tehernek érzik a családok a tanévkezdést – közölte az Erste Bank Hungary Zrt. hétfőn az MTI-vel. A pénzintézet reprezentatív kutatásának eredményei alapján azt írta, sokan előre spórolnak az iskolakezdésre, ugyanakkor vannak, akik hitelt vesznek fel, mert a többségnek továbbra sem elég a havi bevétele a beiskolázással járó kiadásokra.
A bank felmérése szerint az iskolakezdés a szülők 69 százalékának jelent érzékelhető mértékű pénzügyi terhet, és további 6 százalék nyilatkozott úgy, hogy az elvárt minimumot sem fogja tudni előteremteni. Az azonos témában készült tavalyi felmérés szerint még 73 és 8 százalék volt az arány – emlékeztetett a cég a közleményben. Hozzátették, hogy
a szülők 24 százaléka – tavaly 19 százaléka – válaszolta azt, hogy nem okoz anyagi problémát az iskolakezdés.
Az idén a legtöbb család gyermekenként 20 ezer és 50 ezer forint közötti beiskolázási kiadással számol. A szülők ötöde szerint a költségek elérhetik akár a 100 ezer forintot is, további 6 százalék pedig még ennél is nagyobb kiadással tervez – ismertették a további adatokat.
Kitértek arra, hogy a kiadások típusai közül az írószerek szerepelnek az első helyen, az olyan taneszközök, mint például a vonalzó és a körző, a második helyen, míg a füzetek a harmadik helyen. Sportfelszerelés és táska vásárlását a szülők 46 százaléka tervezi – fűzték hozzá. A felmérés Magyarország 16–59 éves népességét reprezentáló 300 fő megkérdezésével készült.
Egy tanszercsomag, legalább két pár cipő és tornafelszerelés – ez az, amit alaphangon minden iskolába készülő szülőnek meg kell vásárolnia gyermekenként az új tanév előtt. A legkedvezőbb árakkal számolva ez 20-25 ezer forintra jön ki, a felső határ pedig a csillagos ég, annak függvényében, hogy kell-e még további felszerelés, iskolatáska, tolltartó, további cipő és ruházat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.