Csak egy, a Gázai övezetet érintő tűzszüneti megállapodás tarthatja vissza Iránt attól, hogy közvetlen csapásokat hajtson végre Izrael ellen, megtorolva ezzel Iszmáíl Hanije Hamász-vezető teheráni meggyilkolását három vezető iráni tisztviselő szerint is.
A perzsa állam súlyos választ ígért Hanije meggyilkolására, mely akkor történt, amikor a Hamász-vezető a múlt hónapban Teheránba utazott, és amelyért Irán Izraelt tette felelőssé, noha a zsidó állam nem vállalta magára a merényletet, igaz, nem is cáfolta.
A Reutersnek nyilatkozó egyik forrás szerint Irán és szövetségesei, például a libanoni Hezbollah közvetlen támadást indíthatnak, ha nem születik megállapodás a tűzszünetről Gázában, sőt akkor is, ha úgy látják, hogy Izrael túlságosan húzza az időt a tárgyalásokon.
Hanije és a Hezbollah-vezető Fuad Sukr meggyilkolása után megemelkedett egy széles körű közel-keleti háború kitörésének veszélye, miközben a háttérben Irán intenzív párbeszédet is folytat a nyugati országokkal és az Egyesült Államokkal a válaszcsapás mértékéről. Mindeközben
több amerikai hadihajó és egy tengeralattjáró is érkezett a térségbe, hogy szükség esetén Izrael védelmére siessen.
Kedden közzétett információk szerint a törökországi amerikai nagykövet arra kérte Washington szövetségeseit, hogy segítsenek meggyőzni Iránt a feszültség csillapításának szükségességéről. Három térségbeli kormányzati forrás szerint is folynak tárgyalások arról, hogy Teherán ne támadjon a tervek szerint csütörtökön kezdődő, gázai tűzszünetet célzó tárgyalások előtt, melyekre Egyiptomban vagy Katarban kerülhet sor.
Irán ENSZ-küldöttsége reményét fejezte ki, hogy válaszuk nem hátráltatja a tűzszünet lehetőségét, ám kedden az ország külügyminisztériuma arról beszélt, hogy a mérsékletre szólító hangok ellentmondanak a nemzetközi jognak.
A Hamász és Izrael már számos tárgyalást folytatott az iszlamista szervezet fogságában lévő túszok kicseréléséről és a gázai tűzszünetről, eredménytelenül.
Két iráni forrás szerint is az ország azon gondolkozik, hogy delegációt küldjön a tűzszüneti tárgyalásokra, igaz, az közvetlenül nem venne részt a megbeszéléseken, ám a háttérben egyeztethetne az amerikaiakkal is. Ugyanakkor hétfőn John Kirby amerikai nemzetbiztonsági szóvivő arról beszélt, hogy a héten Irán támadásba lendül, ami egybevág az izraeli értékeléssel is. A tűzszüneti megállapodás ugyanakkor szakértők szerint lehetővé tenné, hogy az iráni válaszcsapás kisebb, szimbolikus jellegű legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.