Emmanuel Macron francia elnök Michel Barnier-t választotta Franciaország új miniszterelnökének. A korábbi Brexit-tárgyaló és vezető konzervatív személyiség Barnier nem túl hálás feladatot kapott, ugyanis kritikus pénzügyi törvényjavaslatokat és megszorításokat kellene átvezetnie a széthulló parlamenten, ami gyorsan megbuktathatja az új kormányt – írta a Bloomberg.
Az új kormányfő kinevezése az első lépés lehet a Franciaországban hónapok óta tartó politikai bizonytalanság megszüntetése felé,
miután a júniusban kiírt előrehozott választás olyan nemzetgyűlést eredményezett, amelyben egyik frakció sem rendelkezik elegendő többséggel az egyedüli kormányzáshoz.
Michel Barnier azért lehet jó választás, mert személyében Macron olyasvalakit bízott meg a poszttal, aki az elmúlt hónapokban nagyrészt elkerülte a frontvonalbeli politika civakodását, emiatt jó eséllyel egyik parlamenti párt számára sem lesz túlságosan ellenszenves.
A baloldali Új Népi Front ugyan igényt tartott az új kormány vezetésére, miután ők szerezték meg a legtöbb mandátumot az előrehozott választáson, azonban Macron szerint jelöltjük, Lucie Castets egy bizalmatlansági szavazáson szinte egyből kiesett volna a versenyből.
Barnier-nak azonnal megoldandó kihívást jelent, hogy olyan kormányt alakítson, amely képes áthidalni a baloldali, jobboldali és centrista blokkok közötti ideológiai szakadékokat a francia parlamentben. Az egyensúly megteremtése elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy elejét vegye az esetleges bizalmatlansági szavazásoknak, és hogy zökkenőmentesen elfogadhassa a 2025-ös költségvetést az elkövetkező hónapokban.
A francia hulladékkezelő üzemekben duplájára nőtt a háztartási cikkekben található lítiumelemek, akkumulátorok vagy elektronikai hulladékok által okozott tüzek száma. Ha ezeket kidobáskor nem távolítják el, a hagyományos hulladéktelepeken összetörnek és kigyulladhatnak.
Az új kabinet megörökli a leköszönő ügyvezető kormány által elkészített költségvetési tervezetet, amely változatlan kiadási plafonokat tartalmaz, és amelynek fő célkitűzése az, hogy Franciaország teljesítse azt a célt, miszerint 2027-re a 3 százalék alá csökkenti a költségvetési hiányt. Barnier és új csapata azonban szabad kezet kap a változtatásokra, mielőtt október elejéig benyújtja a tervezetet. Az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy Franciaországnak még szeptemberben el kell küldenie Brüsszelbe a középtávú költségvetési terveket az EU megújított költségvetési szabályai alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.