A radikális jobboldal tarolt a Németország keleti részén rendezett tartományi választásokon, miközben a harmadik helyet egy frissen alapított radikális baloldali párt, a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) szerezte meg. A BSW Türingiában 15,8 százalékot, míg Szászországban 11,8 százalékot kapott. A szervezet sikere mögött lényegében egyetlen ember áll: Sahra Wagenknecht.
Wagenknecht az egykori Kelet-Németországban született német anyától és iráni apától, még a rendszerváltás előtt belépett az állampártba. A szocialista rendszer bukása után a kommunisták utódpártjához (PDS) csatlakozott, 2004-ben európai parlamenti képviselővé választották. A PSD 2007-ben egyesült egy másik baloldali párttal, így létrejött a Die Linke (A Baloldal) nevű pártalakulat, amelynek Wagenknecht is tagja lett.
Az 55 éves politikus rendkívül aktív a közösségi médiában, a több mint 680 ezer feliratkozóval rendelkező YouTube-csatornáján egyes videói milliós nézettséget generáltak. Kiváló retorikai képességeiről ismert, 2009-től a Bundestag tagja, 2010-ben megválasztották a Linke alelnökévé. Az elmúlt években azonban a bevándorlás, a külpolitika és az identitáspolitika miatt
összekülönbözött a Linke vezetésével, ezért tavaly kilépett és saját pártot alapított.
A BSW részben hagyományos baloldali és részben jobboldali politikát követ: megemelné a szociális juttatásokat, a nyugdíjat és a minimálbért, miközben korlátozná a bevándorlást és felgyorsítaná a kitoloncolásokat. Sahra Wagenknecht élesen bírálta Angela Merkel és Olaf Scholz bevándorláspolitikáját, amiért sok támadást kapott korábbi pártjában, egyben a koronavírus-járvány alatt ellenezte a korlátozásokat.
A BSW emellett leállítaná az Ukrajnának küldött fegyverszállítmányokat, eltörölné a szankciókat, továbbá kritikus az Egyesült Államokkal és a NATO-val szemben. Bár sokan úgy tartják, hogy a BSW akár királycsináló is lehet a tartományokban, Wagenknecht korábban nekiment az összes pártnak, a Zöldeket a legveszélyesebb és legkártékonyabb pártnak nevezte.
Amit még érdemes megemlíteni, hogy a szocialista Wagenknecht a kultúrharcban balról kritizálja a baloldalt: szerinte az identitáspolitika eltereli a figyelmet a valódi problémákról, vagyis a kapitalizmus igazságtalanságairól.
A német ipar gyengélkedik, mivel a termelés megdrágulása a versenyképesség elvesztésével járt együtt. Az energiaválságtól nem szenvedő ázsiai riválisok sorra szorítják ki a német beszállítókat, miközben az autóipart az elektromos átállás gyengíti. Németország az első számú kereskedelmi partnerünk, így a gyengélkedő német ipar a magyar gazdaságot is hátráltathatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.