Ukrajna vezetőségében szerdán drámai változások kezdődtek meg: Volodimir Zelenszkij újabb kormányátalakítást indított el, amely a legnagyobb változásokat hozza a kormányzati pozíciókban azóta, hogy 2022-ben kitört az orosz–ukrán háború. Az ellenzék szerint az elnök egyre inkább hűséges szövetségeseit nevezi ki kulcspozíciókba, ezzel központosítva a hatalmat saját irodája körül. A kormányzó Nép Szolgája párt 2019-ben szerzett többséget, így Zelenszkij jogosult a kormány összetételének meghatározására.
A hadiállapot további hatalmat biztosít az elnöknek, és megtiltja a választásokat. Azonban az ellenzéki vezetők, például Ivanna Klimpus-Cincadze, a konzervatív Európai Szolidaritás párt képviselője, azzal vádolják az elnököt, hogy túl messzire ment:
A jelenlegi hatalom lépései a hatalom szisztematikus központosítására utalnak
– mondta.
A tisztogatás megkezdése után nem sokkal érkezett a hír, hogy Dmitro Kuleba külügyminiszter magától lemond – emögött már többen is személyes konfliktust sejtenek Zelenszkij hivatali vezetőjével, Andrij Jermakkal. A Politico szerint Kulebát is, bár szoros kapcsolatokat ápolt a nyugati vezetőkkel, vélhetően eltávolították, mert nem volt teljesen a Zelenszkijhez közel álló kör része.
Zelenszkij ugyanakkor védte az átalakítást, mondván, hogy az új energiát hoz a kormányba,
és a háború által kimerült rendszer megerősítését célozza. „Szükségünk van új lendületre, hogy erősítsük az országot különböző területeken” – nyilatkozta. Az átalakítás során Andrij Szibihát nevezték ki külügyminiszternek, míg Olekszij Kuleba infrastrukturális miniszter és Olga Sztefanisina igazságügyi miniszter lett, megtartva eddigi pozícióját az EU-integrációs ügyekért felelős miniszterként.
Az ellenzék részéről többen kritizálták a kormányátalakítást, mondván, hogy az csak a már meglévő kormányzati szereplők rotációját jelenti, nem pedig új személyek bevonását.
A nyugati szövetségesek nyilvánosan még nem kritizálták a változásokat,
de a háttérben némi aggodalom mutatkozik az elnök hatalomkoncentrációja miatt. Elemzői vélemények szerint a háborús helyzet igazolja az ilyen jellegű intézkedéseket, de sokan remélik, hogy a háború végeztével Ukrajna visszatérhet a demokratikus alapelvekhez és a választásokhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.