BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lavrov elárulta: ezek Oroszország jelenlegi békefeltételei

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ismertette, hogy milyen feltételek teljesülése esetén szüntetné be Oroszország az Ukrajna elleni invázióját. Az oroszok nemcsak az ukránokkal, de a Nyugattal szemben is támasztottak követeléseket. A békefeltételek közt szerepel, hogy a NATO utasítsa el Ukrajna csatlakozási kérelmét, valamint, hogy Kijev nyugati szövetségesei minden, Oroszország ellen irányuló szankciót oldjanak fel.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter találkozott a Moszkvába akkreditált BRICS-országok nagyköveteivel, akikkel a stratégiai partnerség megerősítésén túl az ukrajnai helyzetről és a konfliktus megoldását célzó orosz megközelítésekről tárgyalt – derült ki az orosz tárca keddi közleményéből, ami tartalmazta Oroszország békefeltételeit is.

Lavrov
kereskedelmi útvonal
békefeltétel
Szergej Lavrov az orosz békefeltételek közt említette a szankciók feloldását / Fotó: AFP

Az orosz külügyminiszter Vlagyimir Putyin elnök június 14-i kezdeményezése alapján részletesen ismertette Oroszország békefeltételeit az orosz–ukrán konfliktus lezárását.

Az orosz békefeltételek

  • az ukrán csapatok kivonása Oroszország minden régiójából,
  • az orosz területek elismerése,
  • Kijev NATO-tagság iránti kérelmének elutasítása,
  • az Oroszország elleni nyugati szankciók feloldása,
  • az orosz nyelvű ukrán állampolgárok jogainak teljes körű biztosítása.

A múlt heti BRICS-csúcstalálkozó után Vlagyimir Putyin megjegyezte, hogy Ukrajna nem akar tárgyalóasztalhoz ülni, mivel a konfliktus lezárása a hadiállapot feloldásához és államfőválasztáshoz vezet – emlékeztetett az iz.ru.

Oroszország és Ukrajna utoljára hivatalosan 2022. március végén tárgyalt. A bucsai mészárlás után Kijev elutasította a további megbeszéléseket és alkotmányban rögzítette, hogy addig nem tárgyal az oroszokkal, amíg Putyin ül az elnöki székben.

Volodimir Zelenszkij a teljes győzelemre gyúr

Az ukrán elnök inkább teljes körű győzelemről, mintsem kompromisszumos békemegállapodásról beszélt az elmúlt hetekben. A pontokba szedett győzelmi tervét az ukrán parlamentnek, Washingtonnak és az Európai Uniónak is bemutatta októberben.

A terv legfrissebb részlete kedden került nyilvánosságra, ami szerint a győzelemhez az ukránok Tomahawk rakétákat is kértek az Egyesült Államoktól. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.