Keir Starmer miniszterelnök és a munkáspárti brit kormány alig került hatalomra, máris sorra döntik meg a rekordokat az ország történelmében: ilyen sebességgel és ilyen mélyre ugyanis még senkinek nem zuhant a támogatottsága a mérések kezdete óta.
Néhány hónappal hivatalba lépés után az Egyesült Királyság munkáspárti vezetőjének népszerűségi mutatója máris mínusz 38-ra csökkent – derült ki a More in Common kedden kiadott felméréséből.
Ez 49 százalékpontos zuhanást jelent a plusz 11-es értékhez képest, amelyet Starmer közvetlenül azután ért el, hogy a Munkáspárt júliusban győzelmet aratott brit a választásokon.
Starmer megítélése most rosszabb, mint a leköszönő konzervatív vezetőé és a legyőzött volt miniszterelnöké, Rishi Sunaké, aki a közelmúltig a legrosszabbra értékelt kormányfő címét viselte. Az ő megítélése ráadásul a választások óta némileg javult, mínusz 37-ről mínusz 31-re, jelezve, hogy a szavazók még az ő katasztrofális uralkodására is elkezdtek nosztalgiával gondolni.
Luke Tryl, a More in Common brit igazgatója a Telegraphnak elmondta, hogy Starmer összeomlása „példátlan” a korábbi miniszterelnökökhöz képest – és annak a jele, hogy a választók egyre kritikusabbak a politikusaikkal szemben, akik nem teljesítik a kampányígéreteiket.
Starmer és a baloldali kabinet mélyrepülése sebességében és mértékében is példátlan az országban, ahol az utóbbi éveken kívül még soha nem volt ekkora ellenállás egy frissen megválasztott Londonnal szemben.
A munkáspártiak legutóbbi választási győztes miniszterelnöke, Tony Blair például 1997 augusztusában, három hónappal hivatalba lépése után 46-os pozitív népszerűségi mutatóval rendelkezett, és csak 2000 nyarán, több mint három évvel hatalomra kerülése után csökkent a támogatottsága, de akkor is minimálisan.
Ám a még kevésbé elfogadott David Cameron konzervatív miniszterelnök népszerűségi mutatói is csak 2011-ben, több mint hét hónappal hivatalba lépése után estek negatív tartományba.
Starmer alacsony megítélése a munkáspárti kormány első költségvetése előtt történt, amely várhatóan adóemeléseket tartalmazna, hogy több pénzt pumpáljon néhány kulcsfontosságú közszolgáltatásba – a legnagyobb ellenállást azonban szociális programjuk váltotta ki, amely a kritikusok szerint a bevándorlókat részesíti előnyben a brit lakossággal szemben.
Érik a kormányátalakítás a briteknél, távozik Starmer jobbkeze
A stabilitást ígérő új munkáspárti kormány egyelőre azt a káoszt folytatja, amit elődjétől örökölt. Ennek kíván véget vetni Keir Starmer miniszterelnök, aki megvált a sokat kritizált kabinetfőnökétől, és új lendületet akar adni a kormányzásnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.