Az ukrán hadseregben a dezertálások száma meghaladja a 100 ezret – jelentette ki Anna Szkorokhod ukrán ellenzék képviselő egy interjúban, amit az orosz TASZSZ vett észre.
A politikus szavait megerősíti, hogy Roman Lihacsov, a veteránokat és családtagjaikat támogató szervezete jogásza október elején szintén arról beszélt, hogy 2022 óta Ukrajnában több mint százezer esetben regisztrálták az egységek engedély nélküli elhagyását.
A CNN szeptemberben pedig arról írt, hogy kimerültek és demoralizáltak az ukrán katonák a fronton: szemben a korábban önként hadba vonulókkal, a sorkatonáknak nem volt választásuk, hogy akarnak-e harcolni és a hadsereget sem hagyhatják ott legálisan.
Emiatt az újonnan besorozott katonákból álló alakulatok gyakran elhagyják pozícióikat vagy megtagadják a harcot, miközben folyamatosan keresik a módját, hogy minél távolabb kerüljenek a frontvonaltól.
A lap forrásai szerint
az idei év első négy hónapjában mintegy 19 ezer katona ellen emeltek vádat fegyelemsértés, dezertálás vagy engedély nélküli eltávozás miatt.
A dezertőrök számát az előbbi adat valószínűleg alulbecsüli, mivel több parancsnok is inkább igyekszik elkerülni a távozók jelentését, és rávenni őket arra, hogy önként térjenek vissza a frontra.
Ez annyira elfogadottá vált, hogy Ukrajna dekriminalizálta az engedély nélküli távozást vagy dezertálást az első alkalommal. Ez a tisztek egy része szerint jó ötlet, ugyanis a büntetéssel való fenyegetés csak rosszabbá tenné a helyzetet.
A hajóról sem sikerült kirakodni az európai lőszerszállítmányt – az oroszok már a kikötőben porrá bombázták
Az orosz katonák az Iszkander–M rakétarendszert használva semmisítettek meg egy konténerhajót, amely lőszert szállított az ukrán fegyveres erőknek, és az odesszai régióban található Juzsnij kikötőben kezdték kirakodni. A szóban forgó felvételt az orosz védelmi minisztérium október 6-án tette közzé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.