Amikor a Helene hurrikán szeptember végén elérte Floridát, kiderült, hogy a Szövetségi Katasztrófavédelmi Ügynökség (FEMA) teljesen kimerítette az idei évre elkülönített elhárítási és mentési alapját, a következő szuperviharra készülő amerikaiaknak pedig most azzal kell szembesülniük, hogy a segítségükre felesküdött intézmények a pénzhiány miatt a kisujjukat sem mozdítják.
Az ügynökség gyalázatos pénzügyi állapota az 1979-es megalapítása óta fennáll, és lassú, gyenge reakciójáról hírhedt azok körében, akiknek természeti katasztrófákat kellett átélniük az Egyesült Államokban.
A Helene hurrikán érkezése előtt például a FEMA két hónapon keresztül semmire sem költött – a vermonti árvizek utáni mentéstől a kaliforniai viharok kártalanításán át egészen az erdőtüzek megakadályozásáig –, hogy pótolja a Kongresszus késedelmes finanszírozását.
Nincs pénz, de ha lenne is, nem tudnánk megfelelő módon bevetni. Túl sok szakács van a konyhában, túl sok mindennel kell foglalkoznunk, a számlák pedig gyakran csillagászati összegeket érhetnek el
– nyilatkozta Craig Fugate, egy vészhelyzet-kezelési tanácsadó cég alapítója az Insidernek, aki az Obama-kormány idején a FEMA-t vezette. Szerinte az ügynökség gyengesége egyszerre több dologra vezethető vissza:
Ennek eredményeképpen az amerikai katasztrófavédelem nem tud védelmet nyújtani a katasztrófák ellen, az érintett lakosság és a helyi hatóságok pedig gyakran hoppon maradnak.
A kéthavi spórolás eredményeképpen az ügynökségnek sikerült összegyűjtenie 9 milliárd dollárt, amelyet a hurrikán sújtotta délkeleti államokban most be tudnának vetni. A probléma az, hogy csak a Helene okozta károkat már most több százmilliárdra becsülik, a Milton esetében pedig még nem tudni, hogy mekkora lesz a pusztítás.
A lassú és gyenge reakció mellett a szervezetet amiatt is sokan kritizálják, hogy nem a katasztrófavédelemre, hanem többek között illegális bevándorlók elszállásolására költik az adófizetők pénzét. Ez a novemberi amerikai elnökválasztás közeledtével a jelöltek számára központi vitatémává vált.
Donald Trump republikánus elnökjelölt múlt héten kemény támadást indított Joe Biden kormánya és a FEMA ellen, akiket azzal vádolt, hogy két éve több milliárd dollárt szórtak migránsokra, ahelyett, hogy a rászoruló amerikaiakra fordították volna.
Erre válaszul Kamala Harris demokrata elnökjelölt azzal vádolta meg Trumpot, hogy 2019-ben valójában ő használta fel jogtalanul a FEMA pénzét – igaz, migránsok kitoloncolására.
A valóság az, hogy mindkét jelölt sáros az ügyben, az elmúlt években a Trump- és a Biden-kormány is visszaélt a szervezet forrásaival azáltal, hogy különböző ügyeket „katasztrófának” bélyegeztek.
Ilyen esetekre több tucat példa van az elmúlt évtizedekben, aminek eredményeképpen a valódi katasztrófák idején a FEMA képtelen arra, hogy segítséget nyújtson az amerikaiaknak.
Milton hurrikán: újabb szupervihar tarolja le az Egyesült Államokat
Az ötös kategóriájú Milton heves esőzések, szélviharok és áradások sorozatát hozhatja a déli államokba. Két héten belül ez lenne a második nagyméretű hurrikán, amely letarolhatja Floridát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.