Célunk az Európai Unió védelmi és válságkezelő képességének erősítése, ez a migránshelyzet függvényében különösen fontos – mondta a magyar vezérkari főnök, Böröndi Gábor kedden Budapesten, az EU katonai bizottsága (EUMC) vezérkari főnöki ülése után.
A magyar EU-elnökség keretében lezajlott eseményt követően Böröndi Gábor a sajtó előtt kiemelte: az EUMC mostani ülése azért is jelentős, mert mindössze a második, amelyet Brüsszelen kívül rendeztek.
Magyarország elkötelezett az Európai Unió katonai műveletei iránt, és tovább kívánja erősíteni az EU katonai szerepét, különös tekintettel a közös katonai erő kiépítésére a külső fenyegetésekkel szemben. Közös célunk, hogy az unió vezető szerepet játsszon saját biztonsága ellátásában
– jelentette ki a Honvéd Vezérkar főnöke.
Böröndi Gábor úgy fogalmazott, hogy a nyugat-balkáni országok hozzájárulásukkal tovább erősítik az európai védelmet és békét. Kitért arra, hogy az EUFOR Althea, az EU bosznia-hercegovinai békefenntartó missziója a magyar Stitz László vezérőrnagy vezetésével a legnagyobb szárazföldi misszió, és jól mutatja a magyar katonai szerep jelenlétét az Európai Unióban. Szólt arról is, hogy Magyarország is részt vesz az EU északnyugat-indiai-óceáni katonai missziójában, amely a kereskedelmi útvonalak és a béke helyreállítását célozza.
Robert Brieger, az EU katonai bizottságának elnöke hangsúlyozta: arra törekednek, hogy Európa minél biztonságosabb hely legyen, és készen kell állnia arra, hogy megbirkózzon minden környező válsághelyzettel.
Beszámolt arról, hogy a kedden Budapesten érintett stratégiai kérdések között szerepelt az EU haditengerészeti katonai művelete az Indiai-óceán északnyugati részén, szó volt a gyorsreagálású hadtestekről, az Ukrajnának nyújtott támogatásról és a nyugat-balkáni országok részvételéről a közös biztonság- és védelempolitikában.
Az EU vörös-tengeri Aspidus hadművelete a szabad hajózást, a helyi biztonság megteremtését célozza
– fejtette ki Robert Brieger. A katonai bizottság szorgalmazza különösen a hosszú távú katonai képességek, a lőszer és egyéb katonai felszerelések fejlesztését, és a csúcstechnológia minőségi és a mennyiségi fejlesztésével is igyekeznek egyensúlyt tartani a fegyverkezésben.
Mint fogalmazott, az EU már csak egy lépésre van a teljes műveleti képesség elérésétől, ezáltal az unió képes lesz gyorsan reagálni a különböző krízishelyzetekre.
Az ülésen szó esett arról, hogy az EU miként tud segíteni az ukrán haderő felkészítésében védelmi képessége erősítése érdekében. „Az EU a háború kirobbanása óta óriási segítséget nyújt Ukrajnának, anyagi támogatással, képzéssel és katonai eszközök szállításával. Az új, Ukrajnát támogató misszió keretében folytatják ezt a támogatást, hiszen a kontinens békéje szempontjából kulcsfontosságú a régió stabilitása, Ukrajna mellett a Nyugat-Balkánon is.
Ukrajnával kapcsolatban egy kérdésre válaszolva Böröndi Gábor elmondta: Magyarország nem támogatja az EU említett képzési misszióját, de nem is ellenzi, a magyar katonák ebben a kiképzésben nem vesznek részt.
Vészjósló üzenet a magyar katonai vezetőtől: nem béketámogató műveletekre, hanem konfliktusokra kell felkészülni
Böröndi Gábor, a honvédség vezérkari főnöke szerint az egész világ forrongásban és átalakulóban van, amire a magyar katonáknak is reagálniuk kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.