BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óraátállítás 2024: Nem késett el, még van egy órája

A téli és nyári időszámítás előnyeiről és hátrányairól szinte bevezetése óta zajlanak a viták, és hiába volt már az Európai Bizottság részéről 2018-ban javaslat az óraátállítás nélküli életre, az átállítást egyelőre továbbra is alkalmazni kell az Európai Unióban.

Ha még nem álította át analóg óráját, úgy azt hiheti elkésett valahonnan, ám igazából még van egy órája. Vasárnap kezdődött ugyanis a téli időszámítás: hajnali 3-kor az órákat vissza kellett állítani 2 órára. Az óraátállítás Budapesten csak néhány éjszakai járat közlekedését, menetrendjét érinti.

A téli és nyári időszámítás előnyeiről és hátrányairól szinte a bevezetése óta zajlanak a viták, és hiába volt már az Európai Bizottság részéről 2018-ban javaslat az óraátállítás nélküli életre, az átállítást egyelőre továbbra is alkalmazni kell az Európai Unióban. Igaz, az egyre több online, önmagától szinkronizálódó eszköz korában már egyre kevésbé kell az órákat valóban manuálisan átállítani, a biológiai óránk évente kétszeri megborítása viszont számos hátránnyal jár – egyes feltételezések szerint a közúti balesetek száma is nő az átállás utáni időszakban.


Magyarországon több felmérés is azt bizonyítja, hogy a lakosság közel kétharmada a nyári időszámítás mellett teszi le a voksát, mert ebben az esetben tovább lenne világos a téli hónapokban – ez az arány egyébként illeszkedik az európai kutatásokhoz is. Ugyanakkor a negatív hatások főként a nyári időszámítás miatt jelentkeznek, amikor elvesztünk egy órát az éjszakából. 

Mi történik a tömegközlekedéssel vasárnap?

Az óraátállítás Budapesten csak néhány éjszakai járat közlekedését, menetrendjét érinti. A BKK közleménye szerint a fővárosban

a jellemzően óránként, félóránként vagy még sűrűbben közlekedő éjszakai járatok a téli és a nyári időszámítás szerint is járnak hajnali 2 és 3 óra között,

így az óraigazítás a 6-os villamos és az éjszakai autóbuszok túlnyomó többségének közlekedésére sem lesz hatással. A társaság ismertetése szerint néhány éjszakai járat csak a nyári időszámítás szerint indul el a végállomásokról, vagy csak a téli időszámítás szerint közlekedik 2 és 3 óra között. A részletekről a BKK weboldalán tájékozódhatnak a fővárosban közlekedők.

A téli vagy a nyári időszámítást szeretik a legtöbben?

Magyarországon több felmérés is azt bizonyítja, hogy a lakosság közel kétharmada a nyári időszámítás mellett teszi le a voksát, mert ebben az esetben tovább lenne világos a téli hónapokban – ez az arány egyébként illeszkedik az európai kutatásokhoz is.

Ugyanakkor a negatív hatások főként a nyári időszámítás miatt jelentkeznek, amikor elvesztünk egy órát az éjszakából. 

Gazdasági szempontok szerint  egyértelműen a nyári időszámítás rögzítése mellett szólnak az érvek. Magyarország földrajzi elhelyezkedése és az emberek természetes bioritmusa szempontjából viszont a téli időszámítást tartják ideálisnak az egészségügyi szakemberek.

Idén március 31-re, azaz húsvétvasárnapra esett a nyári időszámítás kezdete, vagyis hajnal 2-kor egy órával előre kellett állítani az órákat. A téli időszámítás kezdete pedig október 27. vasárnapra esik, amikor hajnali 3-kor egy órával kell visszaállítani az órát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.