Sok amerikait annyira megrémisztett Donald Trump győzelme a keddi elnökválasztáson, hogy drasztikus lépést: külföldre költözést fontolgat. Már az első exit pollok megjelenése után tömegek vetették magukat a számítógépekre és az okostelefonokra, hogy a kivándorlás lehetőségei után kutassanak.
Jelentős számban gondolkodtak kivándorláson elsősorban a gazdagok már az elnökválasztás előtt is, ez azonban semmi ahhoz képest, ami azóta történt. A keleti parti urnazárás utáni 24 órában 1270 százalékkal többen kerestek rá a Google-on, hogyan lehet Kanadába költözni.
Az Új-Zéland iránt érdeklődők száma majdnem 2000 százalékkal, az Ausztrália irántiaké pedig 820 százalékkal nőtt
a Reuters tudósítása szerint.
A keresőoldal hivatalos adatai szerint szerda estére történelmi csúcsra ugrott a három országba való kivándorlás feltételeit kutatók száma. A CNBC tudósítása szerint a kanadai lehetőségekre elsősorban az olyan masszívan demokrata többségű szövetségi államokban élők kerestek, mint Vermont, Main, Oregon és Washington. A „költözhetek-e külföldre” kérdésre viszont két olyan csatatér államban – Wisconsinban és Pennsylvaniában – amelyet végül elvitt Trump.
Az Immigration New-Zealand adatai szerint az országra november 7-én 25 ezer amerikai felhasználó keresett – összehasonlításképpen egy éve ugyanezen a napon mindössze 1500-an.
Az amerikai elnökválasztás jó üzlet a migrációval foglalkozó ügyvédek számára is, elárasztják őket megkeresésekkel.
Minden fél órában érkezik egy új e-mail
– nyilatkozta a brit hírügynökségnek Evan Green, Kanada legrégibb ilyen ügyekkel foglalkozó ügyvédi irodájának partnere.
Trump győzelme 2016-ban is hasonló keresési pánikot okozott, most azonban még valószínűbb, hogy sokan lépnek is, nemcsak érdeklődnek. A választási kampány ugyanis különösen megosztó volt, és félő, hogy a következő négy év még nagyobb éket ver a demokraták és a republikánusok közé faji, nemi, oktatási és az abortusszal kapcsolatos kérdésekben.
„Nyilvánvalóan Trump a mozgatórugó, de társadalmi okok is közrejátszanak. Bár az amerikaiak többsége rá szavazott, néhányan már nem feltétlenül érzik jól magukat abban a fajta társadalomban. Az emberek attól félnek, hogy elveszítik a szabadságjogokat” – vélekedett Green.
Az Egyesült Államokat elhagyóknak fenntartott Reddit-csoportban, az „r/AmerExit”-ben több százan osztottak meg javaslatokat az ideális úti célokról, valamint tippeket a vízum- és állásszerzéshez. Néhány felhasználó azt mondta, hogy
Trump megválasztása után félti a hazáját, a biztonságát vagy mindkettőt.
Kérdés azonban, hányan települnek át valóban másik országba. Heather Bell, a vancouveri Bell Alliance ügyvédi iroda bevándorlási tanácsadója szerint az északi szomszédba kevesen.
„Kanadába nem könnyű bevándorolni, különösen most, hogy a kormány csökkentette a kereteket” – emlékeztetett. Ráadásul megfordult a közhangulat is, a kanadaiak többsége 1998 óta először gondolja úgy, hogy túl sok migráns érkezik az országba, amely egykor szívesen fogadta az újonnan érkezőket.
Kanada után az Egyesült Királyság és Japán a legkeresettebb célállomás a kivándorlást fontolgató amerikaiak számára. Az utóbbi némileg meglepő, mert a világ etnikailag egyik leghomogénebb országa, ahol nagyon kevés a migráns.
A népesség elöregedése és a munkaerő zsugorodása miatt azonban a szigetország is nyit a külföldiek előtt. Beindították a „digitális nomád” programot, amely hat hónapra biztosít vízumot azoknak, akik nem japán cégnél dolgoznak, és legalább évi tízmillió jent keresnek. (Egy jen 2,5 forint.)
A legnépszerűbb célországok közé tartozik még a CNBC összeállítása szerint Olaszország, Írország, Svájc, Spanyolország, Franciaország és Svédország.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.