Egyszerre tart kampánygyűlést a fontos csatatérállamnak számító Észak-Karolinában a két amerikai elnökjelölt szombaton: a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump is a bizonytalan szavazók kegyeit keresi néhány nappal a voksolás előtt.
A Reuters tudósítása szerint ez már a negyedik egymást követő nap, hogy a jelenlegi alelnök és a volt elnök ugyanabba az államba látogat ugyanazon a napon, jelezve az elnöki székért folyó és a közvélemény-kutatások alapján rendkívül kiélezett versenyt valószínűleg eldöntő hét állam fontosságát.
A Floridai Egyetem választási laboratóriuma szerint már több mint 70 millió amerikai adta le szavazatát, ez elmarad a Covid–19-világjárvánnyal egybeeső, 2020-as a korai szavazási rekordtól, de ezzel együtt is nagy választói lelkesedést jelez.
Az észak-karolinai kampányprogramok időzítése sem véletlen.
Szombaton zárul ugyanis az előrehozott szavazás Észak-Karolinában is, ahol már több mint 3,8 millióan adták le voksukat, miközben az állam nyugati része még a Helene hurrikán halálos áradása után lábadozik.
Kamala Harris a rocksztár Jon Bon Jovival együtt tervez fellépéseket az állam legnépesebb városában, Charlotte-ban. Észak-Karolina Georgiával holtversenyben a második legnagyobb súlyú a billegő államok között, mindkettőnek 16 szavazata van az elektori kollégiumban, melyben 270 szavazatra van szükség az elnökség megszerzéséhez.
Észak-Karolina 2020-ban Trumpot támogatta, bár ugyanazon a napon demokrata kormányzót választott, ami mindkét párt számára reményt adhat.
Ezen a választáson lehetőségünk van arra, hogy hátat fordítsunk Donald Trump évtizedének, aki ez idő alatt végig arra törekedett, hogy az amerikaiak egymásra mutogassanak
– mondta Harris a wisconsini Janesville-ben tartott nagygyűlésen.
Trump helyi idő szerint délben a Charlotte-tól nyugatra fekvő Gastoniában tart nagygyűlést, este pedig Greensboróban, a 22 ezer férőhelyes First Horizon Coliseum arénában mond beszédet.
Ez a választás a választás aközött, hogy… további négy évig durva hozzá nem értést és kudarcot fogunk-e tapasztalni, vagy pedig országunk történetének négy legnagyszerűbb évét kezdjük el
– közölte Trump a michigani kampányrendezvényén.
Miközben a két jelölt Észak-Karolinára figyel, pénteken elővigyázatosságból készültségbe helyezték a Nemzeti Gárda egy részét Washington államban, készülve arra, hogy esetleg zavargások törhetnek ki a jövő keddi választásokkal összefüggésben.
A Nemzeti Gárda katonáit hétfőtől csütörtökig helyezik készenlétbe az Egyesült Államok északnyugati részén fekvő államban. Jay Inslee kormányzó közleményében azt írta: az intézkedést három korábbi incidens miatt ítélték szükségesnek, illetve utalt arra is, hogy a belbiztonsági minisztérium az egész országra figyelmeztetést adott ki a választási infrastruktúrát érintő fenyegetések miatt.
A hét elején a Washington állambeli Vancouverben felgyújtottak egy szavazóurnát, amelyet a korai szavazáshoz használtak, az eset miatt több száz voksot meg kellett semmisíteni. Hasonló incidens történt az Oregon állambeli Portlandben is.
November 5-én, kedden elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, továbbá újraválasztják a 435 tagú képviselőházat és a 100 tagú szenátus egyharmadát, valamint 11 államban kormányzót is választanak. A választás napját megelőző napokban lehetőség van korai voksolásra, ennek keretében már több tízmillióan leadták szavazatukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.