Fokozta az amerikai külügyminisztérium az arra irányuló erőfeszítéseit, hogy felgyorsítsa Örményország Nyugatra való áttérítését – közölte csütörtökön az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) sajtóirodája. „Washington fontosnak tartja az örmény politikai elitre gyakorolt irányító befolyásának erősítését, hogy az elkerülhetetlen nehézségek ellenére is arra ösztönözze Jerevánt, hogy gyorsítsa fel a fejlődés Nyugat-barát formátumára való végleges átorientálódásának folyamatát” – állt a közleményben.
Az orosz kémszolgálat szerint az amerikaiak ezt a feladatot az Ukrajnában és Moldovában már alkalmazott módszereikre támaszkodva tervezik megoldani. Így a külügyminisztériumhoz kötődő szervezeteket arra utasították, hogy bővítsék a kulcsfontosságú örmény állami szervek alkalmazottai számára a képzési programokat, és biztosítsák külföldi tanácsadók bevonását, „akik a Nyugat érdekeihez igazítják az örmény kormány munkáját”.
Az FSZB azt állította, hogy az Egyesült Államok alapfeladatának tekinti a szilárdan oroszellenes irányvonal kialakítását Örményországban.
Ennek érdekében hosszú távú információs és propagandakampányt kíván szervezni, amelynek célja Jereván Moszkvával, az Eurázsiai Gazdasági Unióval és a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetével (ODKB) való együttműködésének lejáratása, valamint az örmény állampolgárok oroszországi „zaklatásáról” szóló anyagok terjesztése.
Az SZVR szerint Washington úgy véli, hogy annak a „magasztos célnak” az elérése érdekében, hogy az örmény népet az Egyesült Államok vezetésével az úgynevezett civilizált közösségbe integrálják, Örményországnak fel kell adnia hagyományait, nemzeti értékeit és stabil kereskedelmi és gazdasági kapcsolatait a legközelebbi Eurázsiai Gazdasági Unióbeli partnereivel.
Washington tehát kitartóan a nemzeti öngyilkosság felé taszigálja Örményországot
– fogalmazott az SZVR sajtóosztálya.
Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök már korábban jelezte szándékát, hogy kiléptesse hazáját az orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből (KBSZSZ). Az örmény kormányfő a parlamentben beszélt arról, hogy a kormány majd eldönti, hogy mikor hagyja ott a szervezetet, amelynek Oroszország és Örményország mellett még Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán a tagjai.
Az oroszok és az örmények között fokozódó feszültség árnyékában Örményország korábban befagyasztotta részvételét a szövetségben, így nem vett részt a közös hadgyakorlatokon és csúcstalálkozókon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.