A járványhelyzettel összefüggésben csökkent az intézményi várólistán regisztrált esetek száma a február 1. és május 1. közötti időszakban. A lista hossza az összes regisztráltnál 3064, az előjegyzettekkel együtt pedig 4674 esettel csökkent
– közölte a Világgazdaság megkeresésére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK). Míg februárban több mint 31,5 ezer eset volt a várólistákon, májusban a számuk 26,8 ezerre csökkent. Bár a sürgősségi területeken kisebb-nagyobb mértékben természetesen folytatódott az ellátás – például a traumatológiákon, ám a járóbeteg-ellátásban az elmúlt két hónapban csak a sürgős eseteket látták el, így ebben az időszakban a listákra a felvétel is megtorpant – közölte a NEAK. Ugyanakkor várható, hogy a veszélyhelyzet megszűnését követően ismét emelkedő számban kerül sor regisztrációra és ellátásra – tették hozzá.
A koronavírus-járvány miatt egyes beavatkozások esetében a NEAK-nál vezetett előjegyzési listák hossza nagyon eltorzult: amíg például egy szürkehályog-műtétre az elmúlt hat hónapban átlagosan 76 napot kellett várni, ez most 222 napra nőtt.
Mindez annak dacára, hogy februárban a NEAK adatai szerint szürkehályog-műtétre – amelyre mindig is a leghosszabb volt a várólista – több mint 12,8 ezer beteg várt, májusban csak 10,6 ezer. Az alapkezelőnél ezzel kapcsolatban hangsúlyozták: az intézményi várólistarendszer olyan valós idejű alkalmazás, amely a jellegénél fogva egy ilyen rendkívüli helyzetben is biztosítja az ellátás területén bekövetkezett változások folyamatos követését, és lehetőséget ad az elmaradt ellátások számbavételére, az ellátás újratervezésére.
A várólistákon jelenleg a „halasztott” jelzés mutatja az ellátás elmaradását. Kiemelték azt is, hogy a tervezett ellátási időpontok még nagy valószínűséggel nem a reális helyzetet mutatják, mivel a veszélyhelyzet még mindig fennáll, még éppen csak elkezdődött az újraindítás.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.