BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A munkavállalók otthonról majdnem egy órával többet dolgoznak

A koronavírus-járvány előremozdította a munkahelyi digitalizációt, a mindennapokban rendszeressé váltak az online konferencia-beszélgetések. A megváltozott körülmények munkavállalói szokásokra gyakorolt hatását vizsgálták a Harvard és a New York Egyetem kutatói a karanténidőszak alatt Észak-Amerikától, a Közel-Keleten át Európáig.

A kutatók 21 ezer cég több mint 3,1 millió munkavállalójának anonimizált e-mailjeit, konferenciahívásait és megbeszéléseinek adatait hasonlították össze két négy hetes időszakban: a karantén alatt, illetve azt megelőzően. A Bloomberg által közölt felmérésből kiderült,

egy átlagos munkanap 48,5 perccel tartott tovább a karantén időszakban, mint azelőtt.

Míg a megbeszélések száma 13 százalékkal nőtt, időtartamuk ötödével csökkent, így jellemzően fókuszáltabb megbeszéléseket tartottak a cégek. A munkanapok már a karanténidőszak hivatalos kihirdetése előtt hosszabbodtak, ami a megváltozott munkakörülményekre való felkészülésnek tudható be. Azt még nem lehet kijelenteni, hogy a megváltozott munkavégzési szokások a pandémia előtti szintre mikor térhetnek vissza – idézik Jeff Polzert, a Harvard Egyetem professzorát.

Fotó: Shutterstock

Míg néhány amerikai városban az átlagos munkanap hossza a karantén után hamar visszatért a megszokott kerékvágásba, Európa nagy részén és New Yorkban a hosszabb munkanapok megmaradtak a karantén után is. A felmérés megerősíti azt, hogy

az otthoni munkavégzés a munkavállalók számára stresszforrást jelent, hiszen a munkahely és otthon határainak elmosódása könnyen vezethet több munkához, kevesebb pihenéshez és kiégéshez.

Ráadásul, számos vállalat vezetett be a dolgozók ellenőrzését célzó hatékonyságkövető rendszereket.

Magyarországon a Profession.hu készített felmérést, amelyből kiderült, a hazai cégek harmadánál az alkalmazottak heti 5 napot dolgoztak otthonról, 16 százalékuknál 3-4 napos, 7 százalékuknál pedig 1-2 napos távoli munkavégzést rendeltek el. A hazai vállalatok hatékonyságán a válaszadók 18 százaléka szerint javított a home office, a hazai cégvezetők több mint fele tapasztalta, hogy az alkalmazottak munkavégzésén nem változtattak a megváltozott körülmények.

Augusztus közepén elindult Európában a járvány második hulláma, jelenleg 813 ezer halottat és 15,6 millió gyógyultat tartanak számon a világon, így a továbbiakban is velünk marad az otthoni munkavégzés.

Bevált a home office és a csökkentett munkaidő a kkv-knál

A koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések közül a csökkentett munkaidő és a home office sok vállalkozás esetében hatékonynak bizonyultak, így ezek megmaradhatnak a jövőben is – derült ki a K&H Bank egy korábbi felméréséből.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.