BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmas kintlévőségeket görget maga előtt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Évente több százmilliárd forint behajthatatlan követelése keletkezik az adóhivatalnak. A hátralékosok száma és a hátralékállomány viszont többéves átlagban csökken.

Tavaly csaknem 540 milliárd forintot nem tudott behajtani a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – értesült a Világgazdaság. Ezzel együtt 2019-ben jelentősen csökkent a tartozó adózók száma, mivel számos követelést véglegesen leírtak a kényszertörlési eljárásokban. A behajthatatlan állomány több mint felét magánszemélyek, ötödét kényszertörlési eljárás alatti cégek, kisebb részét pedig működő cégek és a technikai megszűntek halmozták fel.

Az adóhivatal teljes követelésállománya a behajthatatlanná nyilvánított állománnyal együtt egy év alatt 6,3 százalékkal, 1828 milliárd forintról 1712 milliárd forintra mérséklődött.

Az adóhatóság adatai szerint

2019. december 31-én több mint 1 millió 130 ezer adózónak volt hátraléka, ezen belül a működő gazdálkodók száma 4335-tel nőtt, a többi kategóriában kevesebb volt a hátralékos.

Fotó: Kovács Tamás / MTI

A NAV hátralékállománya 2019 végén 1172 milliárd forintot tett ki, ennek 70 százaléka nem működő vállalkozáshoz kapcsolódott. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt években folyamatosan csökkent mind a hátralékosok száma, mind az állomány értéke:

2015-ben még 1, 7 millió adózó több mint 2453 milliárd forinttal tartozott az adóhatóságnak. A kedvező hátralékkezelési eredményekhez a folyamatos behajthatóságvizsgálat, a behajthatatlanná nyilvánítás tervszerű alkalmazása jelentősen hozzájárult.

A NAV tavaly előnyben részesítette a nagyobb összegű hátralékok kezelését, így sikerült év közben mérsékelnie a működő vállalkozások hátralékát, igaz, ez viszont a nem működő adózói hátralékállomány növekedéséhez vezetett. A működő gazdálkodók számának 2019. negyedik negyedéves növekedése azzal függhet össze, hogy a NAV ebben az időszakban a kisebb számú, de nagy összegű hátralékok kezelésére fókuszált. Csökkenő tendenciát mutatott a felszámoláskezdeményezés alá vont állomány is, ami elsősorban a kényszertörlés kivárásának következménye. A központi elévültetési akció hatására ugyanakkor esett a törölt adószámúak és a technikai megszűntek állománya, valamint a hátralékos magánszemélyek száma is.

Az idei jogszabály-módosítások nyomán megváltozott a NAV-nál a behajthatatlan követelések nyilvántartása, elnevezésük pedig ideiglenesen eredménytelen végrehajtással érintett tartozásra módosult. Az a tartozás minősül behajthatatlannak, amely az adóhivatal teljes körű végrehajtási eljárása ellenére sem térül meg. Ezeket az adóhatóság korábban elkülönítetten letéti kartonon tartotta nyilván, és ideiglenesen törölte az adózók adószámlájáról. A jogszabály-módosítással 2020. január 1-jétől az adóhivatal a korábbi behajthatatlan tartozásokat újra az adózók adószámláin jeleníti meg, így valamennyi adózói tartozás egy helyen látszik. Az újra látható összegek nem új tartozások, ezek az adóssal szemben folyamatosan fennálltak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.