Lassan négy éve annak, hogy kipattant a Budapesti Vegyiművek Zrt. Illatos úti botránya: az üzem 10 hektáros területén összesen 1304 tonna veszélyes hulladékot tároltak szabálytalanul, főként nagyon rossz állapotú hordókban. Később az üzem minden részéről elszállították a vegyi hulladékot, a területen lévő épületeket pedig elbontották. Ezt a VG.hu által megkeresett Pest Megyei Kormányhivatal is megerősítette.
A felszámolás alatt álló Budapesti Vegyiművek Zrt. telephelyén a bontási munkák 2018. februárjában lezárultak. Ezeket a hivatal munkatársai rendszeresen ellenőrizték, illetve a telephely állapotát jelenleg is folyamatosan felügyelik. Az eddigi ellenőrzések alkalmával szabálytalanságot nem tapasztaltak
– írták.
Ez mind rendben is van, fontos kérdés ugyanakkor, hogy a területen mekkora kárt okoztak a vegyi anyagok, és hogy azt megtérítik-e valaha a környékbelieknek. „Ezt mi is kíváncsian várjuk. Tarnai Richárd, Pest megyei kormánymegbízott ígéretet tett arra, hogy megszüntetik a brutális talajvíz és talajszennyezést, de eddig semmi jele, hogy ez irányban bármilyen lépés történt volna” – hívta fel a figyelmet Simon Gergely, a Greenpeace illetékes munkatársa.
A kormányhivatal ezt egyáltalán nem így látja, szerintük a talaj és talajvíz kármentesítése kapcsán jogelődjük, a környezetvédelmi felügyelőség, többek között részletes tényfeltárásra és kármentesítésre kötelezte a BVM Zrt.-t a földtani közeg és a felszín alatti víz vonatkozásában. A felszámolási eljárás speciális jogi szabályozására tekintettel a környezeti terhek rendezése és a kármentesítési kötelezettség teljesítése is a kijelölt felszámoló feladata – hangsúlyozták.
Ezzel gyakorlatilag a Vegyiművekre toltak minden felelősséget, noha ennyi idő után feltételezhető, hogy a felszámoló nem képes a károkat rendezni.
Különösen, ha a Greenpeace által felfedett garéi, hidasi és Kén utcai szennyezést is hozzávesszük a listához
– jelentette ki Simon Gergely. Ez ugyanis egytől egyig a BVM Zrt.-hez köthető.
A probléma tehát eszkalálódott, mindeközben a szennyezés mértéke semmilyen mértékben nem csökkent. A Greenpeace szerint a pusztítás továbbra is jelentős, egy friss mérés alkalmával a normál határérték százezerszeresét is mutathatná a talajvíz szennyezettsége az Illatos úti telepen. A földben ugyanis 2015-ben évtizedek óta betiltott rovarirtó szereket találtak, többek között a rákkeltő és magzatkárosító DDT-t és egy HCH nevű anyagot.
A szennyezettség különösen magas volt a vasúti sínek mellett, ahol az átrakodás folyt, ott a mérés szerint a DDT mennyisége a határérték 520-szorosa volt
– világított rá a Greenpeace munkatársa. Ekkor egyébként rákkeltő benzolt és klórbenzolt is találtak a talajban, amely az akkori mérések szerint a normál határértékhez képest mintegy 50 000-szeresen, régebbi mérések szerint pedig 200 000-300 000-szeres mértékben volt jelen a talajban. Erről egyébként kérdeztük a kormányhivatalt is, de a kérdésre, hogy ők végeztek-e méréseket a területen, választ nem kaptunk. Csupán arra hívták fel a figyelmünket, hogy
a vezetékes ivóvízellátással nincsen probléma,
azt Budapesten a Fővárosi Vízművek Zrt. biztosítja Szentendrei-szigeti és csepeli vízbázisokról származó ivóvízzel.
A vezetékes ivóvíz minőségét a szolgáltató rendszeresen ellenőrzi, emellett hatósági ellenőrzés keretében a fővárosi kormányhivatal is rendszeresen vizsgálja. Az elvégzett vizsgálatok eredményei szerint az ivóvízhálózatból származó víz megfelelő minőségű, így fogyasztása és felhasználása az egészségre nem ártalmas
– tették hozzá. Hangsúlyozták:
a telephez közel eső részeken lévő fúrt kutakból korábban vízmintákat vettek, de a telephelyről származó szennyezőanyagokat azokban nem mutatták ki.
Emellett a kispesti önkormányzat megbízásából korábban a Wekerle-telepen is vizsgálódtak, a lakossági talajvíz-kutak vizében sem mutattak ki az Illatos útról származó szennyeződést.
Árulkodó viszont, hogy válaszában a kormányhivatal felhívta a figyelmet, hogy az engedély nélkül létesült, ismeretlen műszaki védelemmel rendelkező, illetve rendszeres laboratóriumi ellenőrzés alatt nem álló kutak vizét a lakosság ne használja.
A Budapesti Vegyiművek Zrt. és a környékén terjedő vegyszerszag gyakran téma volt a sajtóban. A vállalat felszámolását 2007 októberében kezdeményezte a Fővárosi Bíróság, ez azóta sem zárult le. Meglepő módon ugyancsak 2007-ben a BVM Zrt. 382 tonna veszélyes hulladék tárolására kapott engedélyt a környezetvédelmi hatóságtól. Egy évre rá a Budapesti Vegyiművek befejezte a tevékenységét, az Illatos úti telephelyen ezután a Finomvegyszer Kft. mint bérlő folytatott vegyipari tevékenységet. A környezetvédelmi felügyelőség eközben elmarasztalta a BVM-et a veszélyes hulladékok szabálytalan tárolása miatt. Később egy eljárás keretében a bérlő céget is felszámolták, csupán a jelentős mennyiségű, 2000-3000 tonnányi szabálytalanul tárolt vegyi anyag maradt utána.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.