BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Többmilliárdos fegyvercsempészekre csaptak le

A bűnszervezet hatalmas nyereséget generált, amit később törvényes vállalkozásokba forgattak, így fenntartva fényűző életüket a fegyvercsempészetből.

Megközelítőleg tízmillió euró (körülbelül 3,5 milliárd forint) értékű illegális fegyverszállítmánnyal üzérkedő nemzetközi csempészhálózatra csaptak le a hatóságok. A spanyol rendőrség és a vámügyi hivatal az Európai Rendőrségi Hivatallal közös akciójában kerítette kézre az ukrán, spanyol és lett származású bűnözőkből álló szervezetet – írja az Europol.

A hatóságok összesen 7 gyanúsítottat tartóztattak le, és 10 millió euró értékben foglaltak le illegális fegyvereket és robbanószereket.

November 12-én a spanyol rendőrség (Policía Nacional), vámügyi hivatal(Agencia Tributaria) és az Europol együttműködésében párhuzamosan Barcelona, Valencia és Alicante tartományokban csaptak le a bűnszervezetre több egyidejű rajtaütéssel.

A bűnözők olyan orosz fegyvereket és robbanószereket csempésztek kereskedelmi hajókon Ukrajnából főként Észak-afrikai és a Közel-keleti konfliktuszónákba, melyek nemzetközi embargó alá esnek.

Illusztráció. Fotó: GEORGE FREY / AFP

Az illegális rakományt teherhajók fedélzetén teljesen törvényesen szállított más fegyverek közé rejtve próbálták átszöktetni az országokon amikor az európai hatóságok közbeavatkoztak.

A bűnszervezet egyébként már egy ideje a fegyveres szolgálatok látóterében állt, különösen azután, hogy egy korábban Görögországban szintén fegyvercsempészetért elítélt hajókapitányt már megszöktettek a börtönből. Ennek ellenére a szervezet bukásához belső viszályaik vezettek, amiket követően már fel tudták térképezni őket a hatóságok.

A bűnszervezet profizmusát mutatja összetett rendszerük is, amivel hatalmas nyereséget generáltak, amit később törvényes vállalkozásaikba forgattak, így fenttartva fényűző életüket a fegyvercsempészetből.

Az illegális fegyverek és robbanószerek utáni pénzt először adóparadicsomoknak számító országokban lévő bankszámlákra küldték, mielőtt tovább utalták azt alapvetően alacsonyabb pénzügyi felügyelettel rendelkező államokba. A nyereség csupán ezeket követően landolhatott először európai pénzügyi intézetnél, jellemzően svájci vagy egyesült királyságbeli banknál.

Videó: Europol/Youtube

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.