Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető csúcstalálkozója kézfogással kezdődött, majd rövid nyilatkozatokat tettek. Trump kijelentette, hogy megtiszteltetés számára az észak-koreai vezetővel találkozni, és szerinte „kiváló kapcsolat” alakul majd ki közöttük, „ehhez nem fér kétség”. Kim azt mondta,
találkozójukat az tette lehetővé, hogy legyőzték annak minden akadályát, a régi beidegződéseket és az előítéleteket.
A vezetők ezután körülbelül 40 percig tárgyaltak, kizárólag tolmácsok társaságában. A megbeszélés végeztével Donald Trump újra a sajtó elé állt és kijelentette, hogy „nagyon jól” sikerült a négyszemközti találkozója Kim Dzsongunnal, kiváló kapcsolat alakult ki közöttük, együtt meg fognak oldani „egy nagy problémát, egy nagy dilemmát”.
Hírügynökségi gyorselemzések szerint Trump a két tárgyalás közti megjegyzésével az észak-koreai atomprogram felszámolására utalt.
„Sikerülni fog. Meg fogjuk csinálni” – fogalmazott Trump, a tárgyalásról részleteket ugyanakkor nem közölt. Az AP amerikai hírügynökség szerint a megbeszélés után maga Kim Dzsongun is derűlátónak mutatkozott. Helyi források szerint az észak-koreai vezető egyebek között azt mondta, hogy a közös munka nem lesz egyszerű, de mindkét fél eltökélt abban, hogy folytatják. Egy tolmácsra hivatkozva a helyszínről azt is jelentették, hogy Kim egy tudományos-fantasztikus filmhez hasonlította a csúcstalálkozót.
Világszerte sok ember azt fogja gondolni, hogy egy sci-fihez hasonló fantasztikumot lát
– mondta az észak-koreai vezető a fordító szerint, egyértelműen arra utalva, hogy néhány hónappal ezelőtt egy ilyen találkozót még senki nem tartott volna megvalósíthatónak.
A rövid nyilatkozatok után Trump tárgyalópartnerével a Capella szálloda hosszú teraszán sétált végig. Az amerikai elnök a séta során megmutatta partnerének egyik járművét, egy Cadillac típusút, amelyet Vadállatnak becéznek. Trump egyik testőre kinyitotta az autó ajtaját, Kim Dzsongun pedig benézett. Ezt követően a két vezető visszament a Capella szállodába, és kezdetét vette egy szélesebb körű tárgyalás, amelyen már tanácsadók is részt vettek.
A tárgyalás részleteiről sokáig nem lehetett tudni szinte semmit, csupán annyi volt biztos, hogy a két ország vezetője egy közös nyilatkozatot írt alá. Végül kiderült, a közös nyilatkozat négy pontban foglalja össze, hogy Trump és Kim csúcstalálkozóján az Egyesült Államok és Észak-Korea mit vállalt.
Végül Trump és Kim kijelenti, hogy elkötelezett a közös nyilatkozatban foglaltak maradéktalan és gyors végrehajtásában, és ennek érdekében a lehető leghamarabb folytatódnak a kétoldalú tárgyalások, Mike Pompeo amerikai külügyminiszter tárgyalóasztalhoz ül magas beosztású észak-koreai illetékesekkel.
Közvetlenül a találkozó után sem Donald Trump, sem pedig Kim Dzsongun nem bocsátkozott részletekbe arról, hogy milyen konkrét eredményeket értek el a csúcstalálkozójukon, még a sajtótájékoztatójuk is nagyon szűkszavú volt. Helyszíni jelentések szerint Kim Dzsongun és kísérete ráadásul már nem sokkal a találkozó után elhagyta a tárgyalás helyszínét, és visszarepült Phenjanba.
Az amerikai elnök később egy sajtótájékoztatót tartott Szingapúrban, amelyen kifejtette, hogy az Egyesült Államok kész új alapokra helyezni kapcsolatát Észak-Koreával, Kim Dzsongun pedig beleegyezett egy nagyobb rakétakísérleti telep lerombolásába.
Trump szerint Észak-Korea atommentesítése nagyon hamar megkezdődik, nem tudni, hogy fog ez lezajlani, de érzi, sikerülni fog. Az amerikai elnök szerint elképzelhető, hogy szükség lesz újabb csúcstalálkozóra Kimmel.
Trump hozzátette, hogy Észak-Koreának jelentős arzenálja van nukleáris fegyverekből, és úgy vélekedett, hogy a csúcstalálkozóra már öt évvel ezelőtt sort kellett volna keríteni. Kifejtette, az Egyesült Államok kevés titkoszolgálati információja van az országról, de amennyi van, abból tudni lehet, hogy nagyon számottevő ez a fegyverkészlet.
Trump beszámolt arról is, hogy véget vetnek az amerikai-dél-koreai hadgyakorlatoknak, de az Észak-Korea elleni büntetőszankciókat nem függesztik fel.
Az amerikai elnök hozzátette, a találkozón szóba került az emberi jogok kérdése is. Trump biztos abban, hogy ezt a kérdést megoldják Észak-Koreában, hiszen gazdaságilag elsősorban Dél-Korea és Japán fog tudni segíteni Phenjanon, és ebben nem fognak az Egyesült Államok segítségére szorulni.
Jelentős előrelépés továbbá, hogy Kim elfogadta meghívását a Fehér Házba, Washingtonba.
A sajtóértekezlet kezdete előtt a helyszínen lévő újságíróknak bemutattak egy videót, amely előzetes volt a Trump által Kim Dzsongunnak átadott filmből. Ezen harci repülőgépek és tüzérség látható, mondván a kapcsolatoknak csak két eredménye lehet. Az egyik változatban előrelépnek, a másodikban hátra.
Érdekes, hogy a sajtótájékoztató előtt, az ABC hírtelevíziónak adott exkluzív interjúban Trump elismerte, hogy nem most beszélt először Kimmel, korábban már telefonáltak egymással. Ezt az amerikai kormányzat viszont eddig nem árulta el.
Trump nem zárta ki, hogy diplomáciai kapcsolatot létesít a két ország. Hozzátette, Kim Dzsongun beleegyezett a koreai háború idején elesett amerikai katonák maradványaival kapcsolatos kérdés rendezésébe is.
Ez a hír ugyanakkor nem nagyon rengette meg eddig a közvéleményt, a hírügynökségek ugyanis áttörésnek tartják, hogy létrejött az első, és ezért történelminek mondható amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó, amely egy diplomáciai folyamatnak csak a kezdetét jelenti.
Karen Leong, a szingapúri székhelyű Influence Solutions nevű szervezetfejlesztő cég igazgatója a Reuters hírügynökségnek azt mondta: a találkozó első 60 másodpercében mindkét vezetőn az látszott, hogy megpróbál „dominánsabb” lenni.
A kézfogásuk egyenrangú partnereké volt. Trumpon látszott, hogy tudatában van annak: benne kell látni a helyzet urát
– mondta. Legnagyobbrészt Trump beszélt, Kim szemmel láthatóan figyelmesen hallgatta, miközben a tárgyalóhelyiség felé haladtak, háromszor is ránézett. Trump meglapogatta Kim hátát, de Kim is Trump karját, hogy ne maradjon le nagyon a vezetői imázs mutatásában a nála több mint kétszer idősebb amerikai elnöktől.
Egyikük sem tudta leplezni idegességét, amikor leültek. Trumpnál ez abból látszott, hogy féloldalasan mosolyog és babrál a kezével, Kim pedig előrehajolt, és a padlót nézte.
Az amerikai elnök mindenesetre nem sokáig volt zavarban, a csúcstalálkozó ideje alatt sem feledkezett meg hivatalos Twitter oldaláról, és ezzel a videóval kápráztatta el követőit:
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1006446738016755712
Reményének adott hangot kedden Abe Sindzó japán miniszterelnök, hogy Donald Trump és Kim Dzsongun Szingapúrban lezajlott találkozója elvezethet a megoldáshoz az észak-koreai nukleáris és ballisztikusrakéta-program jelentette fenyegetések, illetve a Phenjan által évtizedekkel korábban elrabolt japán állampolgárok ügyében is.
Észak-Korea gazdag ásványkincskészlettel és szorgos munkaerővel bír, fényes jövő elé néz, ha a megfelelő úton halad tovább
– mondta Abe Mahathir Mohamed malajziai miniszterelnökkel folytatott tokiói megbeszélését követő sajtótájékoztatóján. Abe közölte, a jövőben szorosan együttműködik a malajziai kormányfővel annak érdekében, hogy „erőteljes üzenetet küldjenek Észak-Koreának”.
A malajziai kormányfő előzőleg a Nikkei Asian Review című japán lap által hétfőn közzétett interjújában bejelentette,
hogy országa újból megnyitja phenjani nagykövetségét, jelezve, hogy vége a két ország között annak a viszálynak, amely Kim Dzsongun féltestvérének, Kim Dzsong Nnamnak a tavaly februári Kuala Lumpur-i meggyilkolása miatt alakult ki országaik között.
Oroszország egészében pozitívan értékeli azt az impulzust, amelyet az amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó adott a Koreai-félsziget válságának rendezésében, és segítséget nyújthat Észak-Koreának a nukleáris fegyverek megsemmisítésében – jelentette ki Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes orosz hírügynökségeknek, a csúcstalálkozót kommentálva.
Nem tudjuk most nem üdvözölni azt, hogy fontos lépés történt. Az ördög természetesen a részletekben bújik meg és meg kell ismerkedni a konkrétumokkal. De az impulzust a mi értelmezésünk szerint megadták
– mondta a diplomata a TASZSZ hírügynökségnek. Rjabkov szerint Moszkva arra számít, hogy a rendezés érdekében szükség lesz a hathatalmi formátumhoz – az Észak- és Dél-Korea, Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Japán között folytatott tárgyalásokhoz – való visszatéréshez.
Rjabkov a RIA Novosztyi hírügynökségnek kijelentette,
abban az esetben, ha pozitív precedens jön létre a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésének ügyében, akkor azt Oroszország nemcsak üdvözölni fogja, de ahhoz maximális politikai és megvalósítási támogatást nyújt.
Az Egyesült Államok elnöke és Észak-Korea vezetője között létrejött csúcstalálkozó megerősíti szilárd meggyőződésünket, amely szerint a diplomácia az egyetlen út a tartós béke megteremtéséhez a Koreai-félszigeten – közölte nyilatkozatában Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Hangsúlyozta, a diplomáciai utak keresése gyakran kihívást jelent, de mindig kifizetődő.
Mogherini a csúcstalálkozót létfontosságú és elengedhetetlen lépésnek nevezte, amely – mint írta – a koreai kapcsolatokban és a félszigeten eddig elért pozitív eredményekre épült, az északi- és dél-koreai vezetés bölcsességének és elhatározásának köszönhetően. Kiemelte, a nemzetközi közösség és az ENSZ Biztonsági Tanácsa végső célja továbbra is a Koreai-félsziget teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan nukleáris leszerelése.
Aláhúzta, Donald Trump és Kim Dzsongun által aláírt közös nyilatkozat világosan mutatja, hogy ez a cél megvalósítható.
Az Európai Unió továbbra is készen áll arra, hogy elősegítse és támogassa a folytatólagos tárgyalásokat és más, a bizalom kiépítésére irányuló lépéseket a nukleáris fegyverektől mentes Koreai-félsziget tartós békéje, biztonsága és jólétének biztosítása érdekében – tette hozzá Mogherini.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár üdvözölte Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető keddi szingapúri csúcstalálkozóját, és a Koreai-félsziget teljes atommentesítését sürgette.
A NATO üdvözli a történelmi találkozót
– írta közleményében Jens Stoltenberg.
Mint fogalmazott, az észak-atlanti katonai szervezet határozottan támogatja a félsziget atommentesítését célzó erőfeszítéseket, az ugyanis jelentősen hozzájárulna a szövetség, a térségbeli partnerek és az egész világ biztonságának megerősítéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.