A légitársaságok nem a sztrájkhoz fűződő jogot kérdőjelezik meg, hanem úgy vélik, Franciaország megsérti az európai uniós jogot azáltal, hogy a sztrájkok ideje alatt nem engedélyezi az ország feletti átrepülést. Az ország felett átrepülő járatok utazóitól megvonják azt az alapvető szabadságot, hogy a sztrájk által nem érintett tagországok között utazhassanak.
Idén eddig a francia légiirányítók 300 százalékkal többet sztrájkoltak, mint 2017 hasonló időszakában. A múlt hónapban a francia szenátus megerősítette, hogy Franciaország önmagában az európai légiközlekedési késések 33 százalékáért felelős.
Willie Walsh, az IAG vezérigazgatója elmondta:
A sztrájkhoz fűződő jognak egyensúlyban kell lennie a mozgás szabadságával. Nem csak a Franciaországba utazó vagy onnan távozó utasokat érintik a francia légiirányítás sztrájkjai.
A panasz szerint az ügynek van jogi precedense. 1997-ben Spanyolország panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz, miután évekig szenvedtek attól, hogy a francia gazdák megakadályozták a spanyol zöldségek és gyümölcsök bevitelét az EU-ba. Az Európai Bíróság Franciaország ellen ítélt, kijelentve, hogy a francia hatóságok nem foglalkoztak a gazdák tevékenységével, ezáltal nem biztosították az áruk szabad mozgását.
Michael O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója kijelentette:
„Az európai légiirányítás az összeomlás határán van, miután járatok százait kell törölni vagy későbbre halasztani naponta akár a légiirányítók sztrájkjai miatt, vagy azért, mert kevés a légi irányító Európában. Ezek a fennakadások elfogadhatatlanok, és felhívjuk Európa kormányait, valamint az Európai Bizottságot, hogy sürgős és határozott lépésekkel biztosítsa, hogy a légiirányító szolgáltatók megfelelő emberi erőforrással működjenek”
Johan Lundgren, az easyJet vezérigazgatója elmondta:
Építő párbeszédet folytattunk az EU-val, valamint a francia kormánnyal a légiirányítók sztrájkjainak ügyében. Sajnos az utasaink egyelőre nem sok előrelépést tapasztaltak, ezért éreztük szükségét annak, hogy ehhez az eszközhöz nyúljunk.
Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója leszögetze: „Ennek az ügynek a kezelése elsődleges fontosságú kell hogy legyen az európai hatóságok számára, hogy az EU állampolgárai ne legyenek kiszolgáltatva nemzeti munkaügyi kapcsolatokban felmerülő kérdéseknek.”
Az Eurocontrol adatai szerint idén júniusig több mint 16 ezer járat szenvedett késést légiirányítási sztrájkok miatt, több mint kétmillió utast érintve.
Tavaly nyáron az Európai Bizottság kijelentette, hogy 2005 óta mintegy 357 légiirányítási sztrájk volt Európában. Ez azt jelenti, hogy évente nagyjából egy hónapon át az EU-s égbolt nem teljesen szabad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.