A vasúttársaság fokozatosan szorítja vissza a nem fizető utasok számát. Míg 2016-ban 45 ezer, 2017-ben 36 ezer, idén október 31-ig már csak 27 ezer bliccelőre szabtak ki pótdíjat a jegyvizsgálók. A bliccelés különösen a budapesti elővárosi vonalakra jellemző, ezért itt gyakoribbak a fokozott ellenőrzések a vonatok fedélzetén és az állomások peronjain.
2018 januárja és októbere között a menetjegy nélkül vagy érvénytelen kedvezménnyel utazókra kiszabott bírságok értéke megközelítette a 280 millió forintot.
Az adatok alapján a 280 millió forint több mint felét a 27 és 54 év közötti felnőttek „bliccelik” össze, harmadát a 19 és 26 év közötti fiatalok, a 18 év alattiak a tizedét, az 55–65 évesek pedig csak a huszadát. A tetten értek 3,2 millió kilométert utaztak bliccelve a „lebukásuk” előtt.
A Budapest–Vác vonalon tartott szeptemberi ellenőrzési akciósorozat idején 442 utasnak nem volt menetjegye és a helyszínen sem mutatott hajlandóságot a jegyvásárlásra. Menetjegyet 1693 utasnak adtak ki az ellenőrzések során.
Októberben a budapesti elővárosi vonalakon, Budapest és Esztergom, Budapest és Vác, Budapest és Cegléd, illetve Budapest és Lajosmizse között 16 napos fokozott jegyellenőrzést tartottak a MÁV-START munkatársai. Ennek eredményeként az esztergomi vonalon a bevételek jelentősen, 42 százalékkal meghaladták az előző év azonos napjain beszedett bevételeket. A váci és a ceglédi vonalon 6–6 százalékkal, a lajosmizsei vonalon 13 százalékkal magasabb volt a jegyellenőrzés során a bevétel, mint 2017 hasonló időszakában.
Peronzáras, meglepetésszerű ellenőrzést októberben 11 alkalommal tartott a MÁV-START, a többi közt Kőbánya-Kispesten, Pilisen és Albertirsán, Vácott, Monoron és Kőbánya alsón. Az ellenőrzést végzők 423 utast irányítottak a pénztárakhoz, illetve a jegykiadó automatákhoz, hogy a felszállás előtt váltsák meg menetjegyeiket.
A Budapest–Vác–Szob vonal Dunakeszi és Dunakeszi-Gyártelep állomásain november 5. és 16. között tartott kontroll során a MÁV-START 20 508 menetjegyet és 1790 bérletet értékesített. Ez az eladott menetjegyek számában – az előző év hasonló időszakához viszonyítva – 35 százalékos, az idei október hasonló időszakához viszonyítva pedig 4,5 százalékos növekedést jelentett. A bérletek esetében kiugró, 72 százalékos a javulás.
Év végéig még tizenhárom alkalommal lesz fokozott jegyellenőrzési akció a budapesti elővárosi vonatokon és állomásokon.
Szeptember végéig mintegy 175 ezer esetben pótdíjazták a BKK-ellenőrök az érvényes menetjeggyel vagy bérlettel nem rendelkező fővárosi utazókat. A vállalat kasszájába 1,8 milliárd forint folyt be bírságokból az év első kilenc hónapjában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.