Az eddigi vizsgálatok alapján azt kell erősen feltételeznünk, hogy pénzügyi veszteség nincsen, tisztességtelen pénzmozgás aztán végképp nem
– fogalmazott Tarlós István, hangsúlyozva: a projekt nem dőlt be.
A főpolgármester kiemelte: a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kétségtelenül csak olyan számlákat fizetett ki, amelyek mögött szerződéses teljesítés van. Ugyanakkor hozzátette: a projektet valószínűleg elveszik a BKK-tól.
Tarlós István megismételte, hogy Pintér Sándor belügyminiszterrel, valamint Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel megtárgyalták, hogy a főváros rácsatlakozik a központi állami rendszerre. A fővárosi rendszer kompatibilis lesz a MÁV-éval és a Volánéval – jegyezte meg.
A főpolgármester azt mondta: a rendszer 2020-2021-ig befejeződik, és
tulajdonképpen jobb lesz, mint az eredeti elképzelés volt.
Tarlós István emlékeztetett: fővárosi önkormányzat kötött egy finanszírozási szerződést az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD), és ez a mai napig is érvényben van. Emellett a BKK önállóan kötött egy másik, kivitelezési szerződést; ezt mondta fel a BKK igazgatósága november 21-én.
Mint mondta, a kérdés egyik oldala, hogy van egy komoly időveszteség, ezért mint a főváros első számú vezetője nem hárítja el a politikai felelősséget. A kérdés másik oldala az, hogy éppen ennek jegyében személyi konzekvenciákat is le kellett vonnia – tette hozzá.
Közölte: tudták, hogy ez nem egy egyszerű projekt, egy éve világos, hogy a BKK-nak nehézségei vannak, de mindig biztató információkat kaptak a társaságtól: vannak nehézségek, de minden rendben lesz.
November 9-én azt közölték, megszületett a megállapodás a kivitelezővel, majd néhány napra rá kiderült, hogy fel kellett mondani a szerződést – mondta el Tarlós István.
A főpolgármester furcsának nevezte, hogy az ügyben azok a leghangosabbak, akik „nagyon jelen voltak, amikor (...) Alstom- és Bamco-ügyek képződtek”. „Kicsit arról van szó, hogy megint az kiabál, akinek a háza ég” – fogalmazott.
Tarlós István szólt arról is, hogy ha a fővárosnak fontos fejlesztéseket nézzük, akkor „olyan ezermilliárdos nagyságrendet” jelent Budapestnek az Orbán Viktor miniszterelnökkel november 17-én aláírt – a főváros és a kormány együttműködéséről szóló, 15 pontból álló – megállapodás, amelynek része a fővárosi közfejlesztési tanács is. Már a megállapodás aláírásakor, egy nap alatt sikerült szereznie 108 milliárd forintot – jegyezte meg a főpolgármester.
A kormány ugyanis soron kívül 80 milliárd forintot adott a 3-as metró komplett rekonstrukciójára, mivel a gyalogos aluljárókat is felújítják, és ez nem szerepelt az eredeti tervekben. Továbbá szereztek 28 milliárdot Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretéből is – ismertette.
A jövő évi főpolgármester-választáson indulni kívánó jelöltekre vonatkozó kérdés kapcsán elmondta: mind a három „jelenleg látszó” jelöltet tiszteli. Puzsér Róbertet kedveli, nagyon jó humoristának tartja, és mindenki láthatja,
minden megnyilatkozásából kiderül, hogy halvány fogalma sincs az önkormányzati rendszer működéséről.
Tarlós István a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a hajléktalanellátásról elmondta, a hajléktalan embereknek méltó körülményeket biztosítanak meleg helyen, étellel, orvosi ellátással, és sokkal jobban gondoskodva a biztonságáról, mint korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.