Több mint 13 ezer jegyvisszaváltási igényt nyújtottak be az utasok a MÁV-nak 2018-ban – erről az állami vasúttársaság kommunikációs igazgatósága tájékoztatta a Világgazdaságot. Ez a 2017-es adattal (12 ezer feletti eset) összevetve 8 százalékot meghaladó növekedést jelent. A cég ugyanakkor azt is jelezte: a romló statisztikát részben az magyarázza, hogy 2017-ről 2018-ra – csak a tíz legforgalmasabb vonal forgalmát tekintve – mintegy 2,8 millióval bővült az utazóközönség.
Mind a visszatérítési, mind a kártérítési igények száma növekedést mutat az elmúlt éveket tekintve, de ez elenyésző mértékű az utasszám-emelkedéshez képest
– hangsúlyozták.
Érdeklődésünkre azt is elmondták, hogy az ügyfélszolgálat a visszatérítési igényeket 90 százalékban az utasok számára kedvezően bírálta el, ennek következményeképp tavaly összesen 63 millió forintot térítettek vissza. Ez nem mutat nagyságrendi különbséget a 2017-es helyzethez képest: akkor az ezzel a lehetőséggel élők szintén 90 százalékának fizetett a MÁV csaknem 59 millió forintot. A visszatérítések mellett a MÁV a kártérítés intézményét is ismeri, ebben a kategóriában 219 bejelentés érkezett tavaly, ez valamivel kevesebb, mint egymillió forintjába került a vasúttársaságnak. A legmagasabb visszatérítési összeg egyébként félmillió forintra rúgott a múlt évben, a kártérítéseknél pedig 73 ezer forintnál tetőzött.
A vonatkozó statisztikákból az is kiderül, hogy 2018-ban az ügyfélszolgálat átlagosan 17 nap alatt válaszolta meg az egyes reklamációkat, majd az utalásban illetékes szervezeti egység további 13 nap alatt dolgozta fel a megkereséseket. Az utasok tehát nagyjából egy hónap alatt juthattak a pénzükhöz. A vasút a menetdíj visszatérítésekor menetjegyenként egységesen 20 százalék (internetes vásárlás esetében 10 százalék) kezelési költséget számít fel.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.