A Déli körvasút bővítése a következő évtized egyik legjelentősebb vasútfejlesztése, amely valós alternatívát kínál az elővárosokban és a külső kerületekben élőknek az autózással szemben, másrészt lehetőséget biztosít arra, hogy a most megépülő új megállóknak köszönhetően a vasút a városi közlekedés szerves részévé váljon. A Déli körvasút fejlesztése kapcsán megújulnak a vasútmenti zöldfelületek, és egy a Budaörsi úttól a Dunáig tartó zöldfolyosó jön majd létre. A vasútfejlesztés városi környezetben történik majd, így a tervezést irányító Budapest Fejlesztési Központ (BFK) szeptember 21-én 17.00-kor a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-vel, valamint a XI. kerület Újbuda Önkormányzatával közösen online lakossági fórumot tart, ahol tájékoztatást ad a környéken élőknek a beruházás állásáról, a tervezett városfejlesztési elképzelések részleteiről, a közösségi tervezés menetrendjéről, és ahol az itt lakók is feltehetik a kérdéseiket.
Ma Budapest közösségi közlekedésében a legnagyobb kihasználatlan potenciált a vasút jelenti.
A vasútban rejlő lehetőségek kiaknázása esélyt teremt arra, hogy a fővárost és agglomerációját felszabadítsuk a naponta rázúduló gépkocsiforgalom nyomása alól, és versenyképes, komfortos közlekedési lehetőséget biztosítsunk az elővárosokban élő lakosok százezrei számára.
A Déli körvasút bővítésének a célja kettős: ahhoz, hogy Budapesten a vasút valós alternatívát tudjon adni az egyéni közlekedéssel szemben, növelni kell a vonatok számát, amely a szűk keresztmetszetekben együtt jár a vágányok számának bővítésével – ezért épül a Déli összekötő vasúti híd harmadik hídszerkezete, és ezért kell beavatkozni a Kelenföldtől Ferencvárosig húzódó többi szakaszon is. Mindemellett több olyan vasúti megállóra van szükség a fővárosban, amely átszállási kapcsolatot ad a vasút és a helyi közlekedés eszközei között. A Déli körvasút fejlesztésének keretében három átszállópontot építünk; Újbudán Nádorkertnél, a pesti oldalon pedig a Közvágóhídnál és a Népligetnél. Ezek nélkül a fejlesztések nélkül a vasút nem volna képes a várost átszövő közlekedési hálózat szerves részeként működni.
A Déli körvasút fejlesztése elsősorban a Hamzsabégi, Sárbogárdi és Dombóvári utak környékén lakókat érinti.
Cél, hogy az itt élőket a kivitelezés előrehaladásáról megfelelően tájékoztassák, és szeretnék a lakókat a lehető legjobban megvédeni a beruházás által okozott kényelmetlenségektől – ezért kerül sor még a kivitelezés megkezdése előtt a zajvédő ablakok beszerelésére, a nagy zajjal járó munkák éjszakai tiltására és a felvonulási terület minimalizálására. A Hamzsabégi sétány területén tartósan csak a vasúti töltés alakul át, ám a kivitelezés időtartama alatt a sétány kisebb részét is igénybe kell venni. A BFK célja, hogy a környezetrendezés olyan komplex városi fejlesztésként valósuljon meg, melynek köszönhetően a Budaörsi úttól a Dunáig tartó terület teljesen megújulhat.
A BFK elkötelezett a környéken élők jogos igényének képviseletében, és mindent megtesz azért, hogy a kivitelezés a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjon az itt élők számára.
Kiemelten fontosnak tartják továbbá, hogy olyan komplex városfejlesztési programot valósítsunk meg, amely biztosítja, hogy kulturált, rendezett, parkosított területek a beruházást követően is rendelkezésre álljanak. Ezzel együtt fontos, hogy meghalljuk az elővárosokból ingázók hangját, odafigyeljünk az ő igényeikre, és a főváros és térsége egészének érdekeire is – olvasható a közleményben.
Azért, hogy a lakosokat a beruházás állásáról és a tervezett városfejlesztési beavatkozásokról tájékoztassuk, a tervezést irányító Budapest Fejlesztési Központ és konzorciumi partnere, a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. a XI. kerület Újbuda Önkormányzatával közösen lakossági fórumot tart, amelynek megrendezésére a járványhelyzet miatt online formában kerül sor, 2020. szeptember 21-én hétfőn, 17.00 órától – idézi a közlemény a BFK-t.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.