Az ISD Dunaferrnek 40 ezer, az Andrej Babis cseh kormányfőhöz köthető IKR-nek 10 ezer, a Bige Holdingnak 4-5 ezer, további cégek sorának együtt még néhány ezer tonna áruja ragadt a záhonyi átrakókban azt követően, hogy október 16-án a MÁV Zrt. három átrakót érintő vágányzárat rendelt el.
Csapdába esett 10 ezer tonnányi útsíkosság-mentesítő anyag is, amelyet a Magyar Közút és a megyei jogú városok rendeltek a télre való felkészülésként.
A hírről elsőként beszámoló Portfolio cikke a Dunaferr kárára helyezte a hangsúlyt, de úgy tűnik, a történet inkább a rendező pályaudvari szolgáltatásokról szól.
Az iparvágányokat iparvágányokra terelő váltókat és eszközeiket a MÁV Zrt. havonta ellenőrzi, az esetleges javítanivalókról és azok költségéről jelentést ad, a munkát elvégzi, mi pedig kifizetjük. A MÁV legutóbbi, szeptemberi jelentése szerint minden rendben volt
– válaszolt a Világgazdaság kérdésére Soltész László, a Kelet-Trans 2000 Kft. ügyvezető igazgatója.
Lapunk (a MÁV mellett) azért kérdezte éppen a Kelet-Trans vezetőjét, mert a vágányzár a kft. három telephelyét érinti, és azokon keresztül formálisan két másik céget is. Az ügyvezető furcsának találta, hogy a szeptemberi jelentés után mintegy két héttel hirtelen olyan hibák sorára derült fény, amelyek miatt október 16-án 16 órakor befutott a MÁV-tól a vágányzári értesítés, nem sokkal utána pedig már nem is működtek a rendező pályaudvarról utat engedő váltók.
Az eperjeskei rendező pályaudvaron is csapdába esett a keletről érkezett áru, a Rail Cargo Hungária nem tudta továbbítani a Kelet-Transhoz. A Kelet-Trans szakemberei és külső szakértői szerint a vágányzár indokaként nem jelölt meg hibákat a MÁV, de az ipartelep működését 24, legfeljebb 48 óra alatt biztosítani kell akár felügyelet mellett is, ha nem baleset okozta az üzemzavart.
A MÁV a Világgazdaság által csütörtökön feltett kérdésekre lapzártáig nem válaszolt,
előzőleg viszont a Portfoliónak azzal indokolta a karbantartást, hogy az érintett szakaszokon „az elmúlt időszakban több baleset, illetve siklás is történt (...), de a Dunaferr vasúton történő nyersanyag-ellátása folyamatosan biztosítva van”. Az aznapi kormányszóvivői tájékoztatón ugyanebből a válaszból idézve Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter olyan felújításról beszélt, amely „bizonyos vágányokon csak 2021-ben ér véget”.
Ugyanakkor – jelezte – az ügy megnyugtatóan rendeződött, mert a MÁV az érintett vállalatokkal megállapodott más logisztikai bázisok használatáról, és kedden (20-án) el is indult az első tehervonat. Az utólag kijelölt útvonal azonban magasabb költségekkel jár – ezt már a Dunaferr közölte a Portfolióval, lapunk pedig azt tudta meg Soltész Lászlótól, hogy a bent ragadt, letárolt 40 vonatnyi árukészletből szombat estig mindössze négy jutott ki az ipartelepekről, be viszont széles nyomtávról nem érkezhetett egyetlen szállítmány sem a Dunaferr forgalmából, ezért a Dunaferr alapanyag-ellátása továbbra is akadozik.
Az ügyvezető közölte továbbá, hogy cége kimaradt a MÁV által említett egyeztetésből,
holott a Kelet-Trans a MÁV szerződéses partnere, és éppen a Kelet-Trans az, amely a vágányzár miatt nem tudja kiadni a nála rekedt árut, ahogyan a folyamatosan érkező széles vagonokat sem. Ezért Soltész László csütörtökön levélben felajánlotta Homolya Róbertnek, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatójának, hogy e hét elején a MÁV és a Kelet-Trans 2000 szakemberei járják be együtt az érintett pályákat, és állapítsák meg a hibákat. Mielőbbi elhárításukra a kft. még anyagi segítséget is adna. Vasárnap délig azonban nem kapott választ.
A 98 négyzetkilométeres záhonyi térségben jó pár olyan logisztikai bázis van, amelyet Gulyás Gergely átterelési lehetőségként említett, van közöttük MÁV-tulajdonú is.
Úgy tűnik, éppen e cégek valamelyike a vágányzár nyertese, a vesztese pedig nyilvánvalóan a Kelet-Trans 2000.
A MÁV-hoz tartozó Vasúti Pályakapacitás-elosztó Kft.-nél tavaly bevezetett, Kapella 2 (K2) nevű informatikai rendszer a korábbinál gyorsabban, testre szabottabban adhat menetvonalat és menetrendet a vasútvállalatoknak. A K2 1953 szolgálati helyet kezel, ennyi igénybevételét optimalizálja. Ebből 210 „más eszköz”, például – záhonyi – iparvágány-kiágazás. A kft. vágányzár esetén köteles a vasúttársaságnak alternatív útvonalat kínálni, majd a használatukról megállapodni vele, illetve – megállapodás híján – dönteni. Adatai szerint 2017–2018-ban 4676 tehervonat haladt át a záhonyi síneken, 2018–2019-ben 6,2 százalékkal kevesebb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.