Az előző év azonos időszakához képest 4,6, a 2019-eshez képest pedig 11 százalékkal volt kisebb a teljes magyarországi áruszállítás (13,6 milliárd árutonna-kilométer) 2022 első negyedévében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint. A szállított áruk tömege egy év alatt 3,7 százalékkal esett, 70 millió tonnára.
Földrajzi bontás alapján a belföldi fuvarozás 1,2 százalékkal nőtt, a nemzetközi pedig 7,2-del csökkent egy év alatt a vizsgált időszakban. Szállítási módok szerint a vasút 13,2, a belvízi árutovábbítás 10, a közúti fuvarozás pedig 2,5 százalékkal muzsikált gyengébben, mint az egy évvel ezelőtti első három hónapban.
A vasút működési nehézségeinek hátteréről a VG már többször beszámolt. Az egyik fő probléma a piaci szereplők panasza szerint az, hogy Magyarországon a pályahasználati díjak jellemzően magasabbak, mint más európai országokban, főleg, amióta a koronavírus okozta gazdasági sokkra reagálva számos országban csökkentették vagy teljesen el is engedték ezt a fizetnivalót, Magyarországon azonban nem érkezett ilyen segítség. A szakma hazai képviselői is lobbiztak ezért, de hiába. Emiatt romlott a versenyhelyzetük, hiszen magasabb költségek mellett nehezebben tudtak, tudnak vonzó árú szolgáltatást kínálni. Mindazonáltal egy másik kérésük meghallgattatott: tavaly októbertől támogatást élvez a fajlagosan drága, ám nemzetgazdasági szempontból annál fontosabb egyik tevékenységük, az egyeskocsi-fuvarozás. Ez akár nullszaldós vagy szerényen nyereséges is lehetne, ha nem jelentkezett volna a másik probléma, a vontatási energia árának elszabadulása. Igaz, hogy e drágulás minden európai vasútvállalatot érint, csakhogy Magyarországon a MÁV infrastruktúráját használó társaságok csak a MÁV-tól, a GYSEV sínjein futók csak a GYSEV-től vásárolhatnak áramot, külföldön viszont akár olyan piaci áramkereskedőktől is, amelyek olcsóbban mérik a portékájukat. Mindennek a tetejébe a MÁV árama sokkal drágább a GYSEV-énél, díja pedig egy év alatt az ötszörösére nőtt. E két ok, de elsősorban az utóbbi miatt jelenleg nemcsak arra van példa, hogy a külföldi vasúti fuvarozók elkerülik Magyarországot, hanem arra is, hogy hazai vasútvállalatok külföldi síneken kerülnek.
A belföldi fuvarozás említett, 1,2 százalékos növekedése mögött az áll, hogy míg a vasút mellett a belvízi árutovábbítás teljesítménye is csökkent, a többi módozaté erősödött, a legnagyobb részarányú (80 százalék) közúti áruszállításé például 1,6 százalékkal. A második negyedév azonban nehezebb lesz e szegmens számára amiatt, hogy a szabályozás március 13-tól elvágta a vállalkozóit a hatósági áras, tehát a piacinál lényegesen olcsóbb gázolaj használatától. Európában a magyarországinál most csak Norvégiában, Izlandon, Svájcban, Svédországban és Nagy-Britanniában drágább a gázolaj.
Bár a helyközi személyszállítás teljesítménye a rendkívül alacsony múlt évi bázisra vetítve 69 százalékkal, 4,9 milliárd utaskilométerre javult, a 2019-estől így is elmaradt 27 százalékkal, elsősorban a légi és a buszos személyszállítás visszaesése miatt – mutatta ki a KSH. A belföldi személyszállítás 38 százalékkal nőtt, ezen belül a busszal történő szállítás 22-vel, a vonatos pedig 72-vel. A nemzetközi személyszállítás teljesítménye az egy évvel korábbi negyedév tizenötszörösére emelkedett, de – mint a statisztikai hivatal rámutat – a bázisidőszakban még tartott a magyar határok lezárása. A mutató értékének látványos javulása annak köszönhető, hogy tizennyolcszorosára szökött a légi személyszállítás.
A helyközi személyszállításon belül a nemzetközi személyszállítás forgalma emelkedett nagymértékben: a teljesítmény (995 millió utaskilométer) tizenötszörös, az utasok 1,2 millió fős száma hétszeres növekedést takar.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.