„A Budapest Airport rendszeresen monitorozza és követi a legújabb iparági trendeket, technológiákat, és törekszik bevezetni a legjobb megoldásokat, hogy az utasok számára minél kényelmesebbé tegye a repülőtéri folyamatokat. A korábbi technológiai fejlesztéseknek köszönhetően a laptopok, valamint a nagyobb elektronikai eszközök – például a tabletek, fényképezőgépek vagy hajszárítók – is a kézipoggyászban maradhatnak az átvilágítás során. Továbbá a Budapest Airport már tesztelt olyan technológiára alkalmas CT-berendezéseket, amelyek lehetővé teszik a 10-szer 100 milliliteresnél nagyobb mennyiségű folyadékok hatékony vizsgálatát. A repülőtér-üzemeltető ezen berendezések használatát az 1. Terminál megnyitásával tervezi első lépésben bevezetni” – írta a Világgazdaságnak megküldött válaszában a fővárosi nemzetközi repülőtér. Lapunk arra volt kíváncsi, hogy Ferihegyen is tervezik-e a FaceBoarding névre keresztelt arcfelismerő rendszer bevezetését.
A repülőtéri utazás
egy olyan biometrikus rendszer, amely az utasok számára lehetővé teszi, hogy kizárólag arcfelismeréssel haladjanak át a biztonsági ellenőrzéseken és kapukon.
Miután bejelentkeztek a járatra, az utasok a repülőtéri kioszkok segítségével mutatják be dokumentumaikat és szkennelik az arcukat. Az erre a célra kifejlesztett applikáció előreláthatólag júniusban fog megjelenni, és az is biztos már, hogy a FaceBoarding igénybe vételéhez előregisztráció szükséges.
Az Euronews úgy tudja, 2025. december 31-ig mindenki saját maga dönthet arról, hogy csak egy vagy az összes járatra regisztrál-e. Ez a technológia igazi „game changer” lehet a légi személyszállításban, mivel
az utasok személyazonosságuk igazolása vagy beszállókártya bemutatása nélkül haladhatnak át a kijelölt és beszállókapukon,
ezzel jócskán lerövidítve a várakozási időt a reptereken.
Sajtóhírek szerint az új rendszer a francia Thales IT-cég által tervezett biometrikus felismerő szoftvert és a svájci Dormakaba biztonsági kapuit használja majd.
A FaceBoarding lehetőségével egyelőre a 18 év felettiek élhetnek, a tesztelések az olaszországi Milano Linate és Catania repülőtéren zajlanak.
Azok, akik nem kívánják használni az újítást, a megszokott módon eshetnek át a biztonsági ellenőrzésen és beléptetésen.
Válaszában a Budapest Airport úgy fogalmazott:
A megkeresésben említetthez hasonló rendszer tesztelésének előkészítése a következő időszakban várható,
vagyis az is elképzelhető, hogy a jövőben a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről is FaceBoardinggal, azaz személyazonosító okmány és beszállókártya nélkül utazhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.