A turisztikai szezon felpörgésével csúcsra járatja a balatoni forgalmat a MÁV-Volán csoport. Június 22-től, a főszezontól több vonatot, IC-kocsit és motorvonatot állít forgalomba. A népszerű turisztikai úti célokat sűrűbb közlekedéssel kiszolgáló menetrend szeptember 1-jéig lesz érvényben, utána pedig az utószezoni menetrend nyújtja meg a nyarat az előszezonihoz hasonló kínálattal szeptember 22-ig – tette közzé a MÁV.
A főszezonban a főváros és a Dunántúl mellett a keleti, délkeleti országrészt (Miskolc, Nyíregyháza, Debrecen, Békéscsaba, Szeged, Kecskemét és Szolnok térségét) is közvetlen járatokkal köti össze a csoport a Balatonnal, ahogy ezt hosszú évek óta teszi. Gyakrabban járnak majd a bagolyvonatok és a Jégmadár expressz is az idei főszezonban. A Dunántúli nagyvárosokból is mindennap pluszvonatok indulnak a tóhoz: Győrből a Tanúhegy expresszvonat, Szombathelyről a Lesence expresszvonat és a Kék Hullám InterCity, Pécsről pedig a Fenyves expresszvonat.
Helyi, helyközi járataival az ország számos térségéből a Volánbusz is közvetlen eljutást kínál a magyar tengerhez és a térségébe.
A Balatonhoz utazóknak érdemes kihasználniuk a vadonatúj Emma (Egységes Menetrend Magyarországon) néven indult utazástervező rendszert, amellyel bárki egyszerűen, gyorsan és megbízhatóan tervezheti meg utazását – akár vonattal, akár autóbusszal, vagy pedig ezek kombinációjával szeretne eljutni a tóhoz.
Ettől az évtől a rendkívül népszerű vármegye- és országbérletek napijegyváltozatai (Vármegye24, Magyarország24) is használhatók az utazáshoz, ezáltal az egynapos (24 órán belüli) utazások kényelmesebbé és olcsóbbá váltak. Ráadásul a Magyarország24 – helyjegy megváltása mellett – az IC-ken is használható, az adott vármegyére érvényes Vármegye24 napijegy pedig a tó menti utazások során használható.
Az utóbbi években a főváros és a Balaton közötti megszokott járatokon kívül június 22-től közvetlen vonatok indulnak a keleti, délkeleti vármegyékből is a Balatonhoz. A kerékpárosokra egységes tarifával, a garantált férőhely érdekében minden balatoni járaton kerékpárhelyjegy-váltási kötelezettséggel és jócskán megnövelt kapacitással készül a MÁV-Start.
A Dunakanyart a Velencei-tóval és a Balaton déli partjával összekötő Jégmadár expresszvonat minden hétvégén közlekedik már az előszezontól, ám július 6-tól augusztus 25-ig naponta fog járni.
A főszezonban ez lesz a társaság legnagyobb kapacitású járata, ugyanis hétvégenként a kétegységnyi emeletes KISS-en 968 ülőhely lesz. Június 22-től az éjszakai bagolyvonatok már nemcsak a déli partot, hanem hétvégenként az északi part településeit is összekötik egymással és a fővárossal. A déli parton minden éjszaka kétóránként közlekednek majd Budapest és Keszthely között, hétvégén pedig órás ütem lesz Budapest és Fonyód között.
A MÁV-Volán csoport integrációjának köszönhetően a Volánbusz a vasúti közlekedéshez hangolta a vonat-busz csatlakozásokat. Eddig is a MÁV-applikáció és az Elvira volt a legegyszerűbb, leggyorsabb jegyváltási mód, de az Elvirán júniustól már a Volánbuszra is válthatók jegyek. Hétvégente 9 és 18 óra között már 30 percenként indulnak a Tihanybusz körjáratai Balatonfüred és a félsziget között.
A közlemény figyelmeztet: az utasforgalom emelkedése miatt minden korábbinál fontosabb, hogy az utasok elővételben, akár napokkal az utazás előtt váltsák meg a jegyüket, helyjegyüket, mert ekkor a csoport – a lehetőségei figyelembevételével – jobban hozzá tudja igazítani az igényekhez a férőhelyeket.
A csoportok, kerékpáros csoportok pedig legalább egy héttel előre jelezzék utazási szándékukat a kocsik, ülőhelyek és átszállások leszervezése miatt.
A helyjegy váltása – a Balaton-part menti szakaszok kivételével – minden balatoni InterCity- és expresszvonatra kötelező. A hétvégi időszakban a helyjegyeket érdemes több nappal az utazás előtt, elővételben megvásárolni, így a másodosztályú InterCity-helyjegyek ára alacsonyabb, mint az utazás napján megváltotté. Az InterCity- és expresszvonatokon az országbérlet mellé is kötelező helyjegyet váltani.
A Dunántúl észak-déli irányú fő balatoni kapcsolatát a kétóránként közlekedő Helikon InterRégió vonatok biztosítják Győr és Kaposvár (egyes járatok esetében Pécs) között, Tapolca, Keszthely és Fonyód érintésével. (A Helikon IR-vonatok Pécs és Kaposvár közötti szakaszán kötelező a helyjegy.)
A Helikon InterRégiókon kívül naponta szezonális vonatok is közlekednek, ezekhez kerékpárszállító kocsikat is kapcsol a MÁV:
Az InterCity- és expresszvonatokon a helyjegy váltása kötelező. A MÁV javasolja ezen vonatok igénybevételét a Helikon InterRégió vonatok helyett.
Keszthely és Tapolca között kétóránként a Balaton InterCity vonatokhoz csatlakozva személyvonatok is közlekednek, melyek helyjegy váltása nélkül, kerékpárszállítás esetén kerékpárhely foglalása mellett vehetők igénybe.
A Dunántúl számos településéről – többek között Dunaújvárosból, Szekszárdról, Pécsről, Komlóról, Kaposvárról, Lentiből, Nagykanizsáról, Szombathelyről, Zalaegerszegről, Sopronból, Győrből, Esztergomból és Tatabányáról, valamint a járatok útvonalán felszállóhellyel érintett településekről – a Volánbusszal is egyszerűen elérhető a Balaton.
A Volánbusz helyi és helyközi járataival idén is megkönnyíti a Balatonnál nyaralók és kirándulók közlekedését, illetve az ország számos térségéből biztosít most is közvetlen eljutást a tóhoz. A társaság négy Balaton-parti településen, Siófokon, Balatonfüreden, Keszthelyen és Fonyódon üzemeltet helyi járatokat, melyek helyi jegyekkel és bérletekkel vehetők igénybe.
Balatonfüreden csatlakozik a Budapest felől érkező InterCity-vonatokhoz a Tihanybusz. Tihany ugyanis a legjelentősebb település a Balaton partján, amely nem érhető el vasúttal. A „kincses félszigetet” közösségi közlekedéssel a 7355-ös autóbuszokkal lehet megközelíteni. A Tihanybusz Balatonfüredről körjáratként, két útvonalon éri el Tihanyt, így akár Tihanyon belüli utazásra is igénybe vehetők országbérlettel, Veszprém vármegyebérlettel és napijegyekkel.
A nyári tanszünetben péntek és szombat éjszakánként a Káli-kör nevű, 7702-es vonalszámú buszok közlekednek Tapolcáról Révfülöpre és vissza, Gyulakeszi, Káptalantóti, Mindszentkálla, Szentbékkálla, Köveskál, Balatonhenye és Kővágóörs település érintésével. A járatok a Balatonfüred és Tapolca között közlekedő bagolyvonatokhoz Révfülöp vasútállomáson biztosítanak csatlakozást.
A 75 éves Utasellátó az idei szezonban is fedélzeti szolgáltatást biztosít a balatoni vonatokon. A Balaton InterCity vonatokban május 25-től közlekedik napi 8 pár vonatban étkezőkocsi Budapest és Keszthely között, egészen a szezon végéig.
A főszezontól a Kék Hullám IC vonatokban a bisztrókocsiban is szolgáltat az Utasellátó. Lesz: hűtött üdítőital, sör, bor, lepénykínálat, hot dog, édesség, a prémiumkocsirészen utazóknak jegyárba foglalt kávé vagy tea.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.