BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
LANG1824

Berobbanhat a magyar gazdaság az év végén, ha hinni lehet az előrejelzéseknek

A belső kereslet látványos erősödését hozhatják a következő hónapok, aminek köszönhetően az év végén már megközelítheti a négy százalékot a gazdasági növekedés, legalábbis a Magyar Nemzeti Bank szerint. A jegybankban úgy látják, jövőre akár még ennél szebb számokat is láthatunk a gazdaságtól, persze ha a beruházások mellett végre az ipar is magára talál.

Noha a magyar gazdaság több ágazata számos problémával szembesül, elég csak az ipari megrendelés hiányára gondolni, az év második felében tovább erősödhet a hazai konjunktúra – állítja a Magyar Nemzeti Bank, amely legújabb, júniusi inflációs jelentésében azzal számol, hogy a következő negyedévekben fokozatosan pöröghet fel a GDP-növekedés: a második negyedévi 1,9 százalék után, a július és szeptember között időszakban éves alapon 2,6 százalékos lehet, majd az év utolsó három hónapjában megközelítheti a kormányzati célként is kitűzött 4 százalékot.

LANG1824
Fotó: Lang Róbert / Somogyi Hírlap

Ez azonban nem jelenti azt, hogy sikerül az év egészében ezt a növekedés elérni, a jegybank éves átlagban 2 és 3 közötti GDP-bővülést prognosztizál. Mindenesetre utoljára 2022 harmadik negyedévében volt a hazai felzárkózást fenntartható módon biztosító 4 százalékos szint fölött az éves bázisú növekedés, azzal a különbséggel, hogy az akkori 4,3 százalék már egy lassuló konjunktúra eredménye volt.

Az MNB ráadásul azt jósolja, hogy 2025–2026-ra a magyar gazdaság visszazár a korábbi hosszú távú trendre, ami nagyságrendileg 3-4 százalékos növekedést feltételez.

Ehhez azonban a beruházásoknak és az iparnak is végre magára kellene találnia. 

A szolgáltatások húznak, a fogyasztási kereslet még felemás

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy még mindig rengeteg a kérdőjel a magyar gazdaságban. Szerinte az nem vitás, hogy idén a szolgáltató szektor lesz a húzóerő, és a belső kereslet is helyreáll majd, de az is felemás lesz. Bár nyolcadik hónapja nőnek a reálbérek, és a lakosság óvatossági motívuma is folyamatosan oldódik, ami leginkább gátja volt eddig a fogyasztásnak, ez nem feltétlenül a termékek, hanem a szolgáltatások vásárlását jelenti. Másrészről a beruházások még mindig visszaesnek idén, ahogy az ipari termelés esetében is várat magára a korrekció.

Nem látom azt, hogy honnan tudni bedurrani

– mondta a közgazdász az iparról, amelynek volumene áprilisban még mindig 6,4 százalékkal csökkent. Virovácz emiatt számol alacsonyabb, 2,2 százalékos gazdasági növekedéssel idén, mint a jegybank. Az MNB ugyanis az utolsó negyedévre már pozitív hozzájárulást vár az ipar esetében, ennél ő pesszimistább, az év egészében szerinte az ipar sokkal rosszabbul fog teljesíteni, nagyjából úgy, ahogy az év első hónapjaiban.

Új motorok berregnek fel: BMW, CATL

Jövőre már kedvezőbb lehet a kép az új kapacitások, mint a BMW és a CATL termőre fordulásával, ami azt fogja eredményezni, hogy a nettó export is felfuthat, és nem azért, mert – ahogy korábban történt – a fogyasztás visszaesett, hanem mert a termelés és az export is felpörög. Az MNB szerint is jövőre már kifejezetten széles bázisú lehet a gazdasági növekedés.

Virovácz Péter úgy látja, hogy ha tényleg beindul az export, és az eurózóna is magára talál, akkor ebből lehet egy olyan bizalomnövekedés, amely után a vállalatok is azt mondják, hogy megéri nekik beruházni.

Szerinte idén ezt nem látni, egyrészt még mindig bizonytalan a külső gazdasági környezet, másrészt javítani kellene a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát, a vállalatoknak stabil, megbízható adórendszerre lenne szükségük.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.