Tolna helyzetét a statisztikák szerint viszonylag kevéssé rontotta a válság. A paksi beruházás hajtja a helyi gazdaságot, vagy más?
Tolna mindig az első tíz megye közt volt a GDP tekintetében. A Paks II. mint beruházás gazdasági hatása még nem érzékelhető jelentősen, de az üzemelő atomerőmű a hazai villamosenergia-ipar legnagyobbjaként az ország termelésnek mintegy felét biztosítja. Természetes, hogy a termelés mellett a foglalkoztatásban, illetve a fizetések színvonalában is nagy szerepe van. A másik húzóágazatunk a mezőgazdaság, amelyre fejlett feldolgozóipar is épül. A kis- és közepes cégek mutatói a feldolgozóiparban igen jók.
Sem a villamosenergia-ipart, sem a mezőgazdaságot, sem a feldolgozóipart nem érintette olyan mértékben a válság, ami a mutatókban csökkenést okozott volna, ezért lehet, hogy Tolna a statisztikai adatok szerint kevéssé érezte meg a válságot.
A kevéssé azonban lényeges szó, hisz a vendéglátás és turizmus területén a cégek többsége megyénkben is a fennmaradásért küzd. Emellett szinte minden szektorra jellemző, hogy bár a kereslet nem csökken, az alapanyagárak növekedése és a beszerzési idő meghosszabbodása miatt a cégek kínálati nehézségekbe ütköznek.
A foglalkoztatás kifejezetten alacsony. Fejletlen régiókat kellene felhúzni?
Az atomerőmű a foglalkoztatáshoz kapcsolódó mutatókat erősen torzítja, hisz a megyében számos zsáktelepülés található, ahol a foglalkoztatás nagyon alacsony.
Emellett egy-két nagyobb településünk és vonzáskörzetük is jóval elmarad az országos gazdasági fejlettségi átlagtól. Ezeknek a területeknek a fejlesztése kiemelt feladat, és mivel ez országos szinten is nehézségekkel jár a gazdaságfejlesztés szemszögéből, a kormányzat által meghirdetett Magyar falu programot a Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is üdvözli, és tevőlegesen is hozzájárul a kistelepülési fejlesztések megvalósulásához.
Mi lesz a hajtóerő, ha véget ér a paksi projekt?
A projekt és a kapcsolódó fejlesztések várhatóan a következő öt-tíz évben biztosítanak a megye gazdaságának hajtóerőt, illetve a vállalkozásoknak letelepedési kedvet. Szekszárdon, Pakson, Bonyhádon és Dunaföldváron már zajlanak az iparipark-fejlesztések, csarnoképítések. Az építőiparnak lendületet ad, hogy a kivitelezési megbízások számát növeli a kapcsolódó infrastruktúrák megteremtése is, például az orosz üzletemberek, szakemberek letelepedésének támogatása, a letelepedés feltételeinek biztosítása és a kapcsolódó szolgáltatási és kereskedelmi ellátórendszerek fejlesztése.
Természetesen ezek hosszútávú működtetése szintén gazdaságélénkítő hatású, és önfejlesztő módon mind gazdasági, mind társadalmi vonatkozásban tartós pozitív hatásokkal jár. Tehát a kereskedelmi, szolgáltató, kulturális, egészségügyi szektor általános fejlődése várható és elvárható.
Rövid távon milyenek a kilábalás esélyei?
A járványhelyzet és a gazdasági visszaesés miatt leginkább sérült ágazatokban a gyors, ugyanakkor megfontolt nyitást tartjuk járható útnak.
Az egészségügyi szabályozások, óvintézkedések betartása mellett lehetőség szerint mielőbb meg kell teremteni az újranyitás feltételeit, a működtetés-működés szabályrendszereit és további pénzügyi támogatási formák bevezetésének lehetőségét is.
Megyei kamaraként eddig is több olyan javaslatot továbbítottunk a központi szervezetünk segítségével a kormányzatnak, amelynek egyes elemei beépültek a gazdaságvédelmi programokba.
Min dolgozik a kamara?
Idén – a gazdasági helyzet ellenére, sőt inkább arra tekintettel – folytatni kívánjuk a korábban megkezdett kapcsolatépítő, együttműködésekre alapuló tevékenységünket, a vállalkozások érdekeit előtérbe helyezve egyebek mellett az államigazgatás szerveivel, felsőoktatási kutatóközpontokkal, helyi-települési önkormányzatokkal kívánjuk fenntartani és fejleszteni kapcsolati hálónkat. Mindezek mellett erősíteni kívánjuk a kamarának a megyei gazdaságában betöltött szerepét, speciális gazdaságfejlesztő-élénkítő programok kidolgozásával és hosszú távú működtetésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.