BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Látogatószám-csúccsal zárt a népművészeti Nemzeti Szalon

A Kéz l Mű l Remek. Népművészet. Nemzeti Szalon 2018 című tárlatot csaknem 29 ezren látták. Ezen a nyáron a Műcsarnokban azok a népi kézműves mesterek, művészek mutatkoztak be, akik alkotómunkájukban a népművészeti hagyományt tekintik ihlető forrásnak.

A Magyar Művészeti Akadémia 2014-ben indította útjára a Nemzeti Szalonok kiállítássorozatát. Minden tavasszal nyílik egy szalon, amelyen minden évben más művészeti ág mutatkozik be. Az ötéves ciklusban egymást követően az építőművészet, a képzőművészet, a média- és fotóművészet, a tervező- és iparművészet, valamint a népművészet átfogó bemutatására vállalkoztak. A klasszikus párizsi szalontól eltérően a budapesti Nemzeti Szalon nem követi a beadás-zsűrizés hajdani gyakorlatát, a Műcsarnokban felkért kurátorok, egy-egy szakterület szakértői állítják össze tudásuk, sok évtizedes tapasztalatuk alapján, gondolatilag a teljesség igényével, az adott művészeti terület átfogó keresztmetszetét.

A most zárult népművészeti szalon a 70-es évek „Nomád nemzedékétől”, a táncházas generációtól indult, amely friss szemléletet hozott a népművészetről korábban alkotott képbe.

A néptánc lekerült a színpadról, és a használat, a funkció és a forma előtérbe helyezésével életre keltek a kézműves tárgyak. Mindezek hatására a népi kultúra megélhetővé vált. Ebben a szellemileg inspiráló időszakban egymásra talált a zene, a tánc, a kézművesség, az építészet, a társművészetek, valamint az akkor bontakozó ökotudatos szemlélet.

Fotó: Műcsarnok

Az azóta eltelt ötven év bebizonyította, hogy ez a mozgalom nem tiszavirág-életű divat volt, nem egy lázadó, fiatal generáció szubkultúrája, hanem sokkal több. A hagyományőrzésnek ez a modellje a szellemi világörökség része lett, s kisugárzó, magával ragadó, közösségeket kovácsoló hatása következtében a magyar minta nyomán számos országban indult el a táncházmozgalom.

Egy sor, kihalásra ítélt hagyományos mesterség tudása maradt fenn a mai kézműves mesterek keze által. A szalon kiállítói ezt az örökséget korunkban is használható, szerethető tárgyak képében tárták a Műcsarnok látogatói elé.

A Nemzeti Szalonok sikerét látva új ötéves ciklusra készül az intézmény, 2019-ben a mai építészet aktuális feladataira és legjellemzőbb műfajaira fókuszálva. A Műcsarnok tavasztól a Nagycsaládosok Országos Egyesülete tagjainak ingyenes belépést biztosít az intézmény kiállításaira.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.