BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százmillió feletti leütések mindkét nagy aukciósház karácsonyi árverésén

A Virág Judit Galéria hagyományosan ezüstvasárnap tartott karácsonyi aukcióján 216 tételt árvereztek el 652 milliós összkikiáltási árról indulva, s az este végére csaknem 990 millió forintos összleütési értéket könyvelhetett el a Galéria.

A két vezető tétel, Rippl-Rónai József „Cyniák fehér vázában” című festménye 170 millió forintért, Vaszary János „A pesti Duna-korzó” című vászna 140 millió forintért kelt el. Így ezen az estén mindkét festő életműrekordja is megdőlt.

Hazai aukción eddig még soha nem szerepelt Rippl-Rónai alkotás 100 millió feletti leütéssel. Az elmúlt évtizedben csendélet nem bukkant fel a mestertől, akinek a kukoricás stílusban készült festményeiért általában erős harc folyik, így most nem meglepő, hogy a Cyniák fehér vázában 90 millió forintos kikiáltási árról indulva életműrekordnak számító, 170 millió forintos áron kelt el.

Vaszary János egyik legismertebb, sokat reprodukált, sokszor kiállított nagyvárosi veduta-képe „A pesti Duna-korzó”. Az itáliai corsók és piazzák inspirálta festmény 65 millió forintos kikiáltási árról indult, 140 millió forintos leütési ára egyben az új Vaszary életműrekord. Vaszary másik festménye, az Akt strandsátorral pedig 34 millió forintért cserélt gazdát az aukción. Komoly érdeklődés övezte Batthyány Gyula bordélyházak és örömlányok világát idéző képét, a Kuplerájt, amely 20 millió forintos kikiáltási árról indult, végül hosszas licitharc után 46 milliónál koppant érte a kalapács.

Vaszary János A pesti Duna-korzó című képe
Fotó: VG

Munkácsy Mihály Szerelmi dal című festménye 32 millió, Tihanyi Lajos Szécsénykovácsi kastély című alkotása 28 millió, Paál László Faluvége című műve 24 millió, Egry József Balatoni táj fákkal című alkotása 22 millió, Mednyánszky László Tóparti táj napnyugtakor című festménye 17 millió, Kádár Béla Falusi jelenete pedig 9,5 millió forintért cserélt gazdát. A felsőbányai ciklus egyik legszebb, legtöbbet reprodukált és kiállított, emblematikus festményét, Patkó Károly Felsőbányai táj című művét a nagyközönség utoljára 2001-ben, az Árkádia kiállításon láthatta, most 26 millió forintért cserélt gazdát. Több mű is – hosszú licitharcok után – a kikiáltási ár sokszorásért kelt el az este folyamán: a nagybányai művésztelep egyik alapítójának, Iványi Grünwald Béla Papagáj című alkotása 1,6 millió forintról indulva 7 millió forintért, Kisfaludi Strobl Zsigmond Merengő nő című szobra 2 millió forintos kikiáltási árról 8,5 millióért, Ilosvai Varga István Asztali csendélete 360 ezer forintról indulva 2,4 millióért, Jaschik Álmos Búcsúzás című illusztrációja 240 ezer forintról indulva 1,2 millió forintért. A kortársak közt jól mentek a magyar neoavantgarde alkotások.

Másnap, december 17-én hétfőn került sor a Kieselbach Galéria karácsonyi árverésére. Itt Perlrott Csaba Vilmos életműrekordja dőlt meg, amikor a festő Önarckép szoborral című képének árát 60 60 millió forintról 140 millió forintig licitálták fel. A rekordösszeget elért kép a a magyar modernizmus és a magyar fauve festészet egyik kiemelkedő alkotásának számít, ugyanakkor egy portré, ami nem egy fiatal lányt ábrázol és nem egy dekoratív vagy közkedvelt téma, tehát valóban a festészeti modernitást és új látásmódot fizették meg. Perlrottól egy budapesti látkép is magas áron, 28 millió forintért kelt el.

Az aukció fontos tétele volt a Franciaországban élő, legdrágább magyar származású festőművész, Reigl Judit 1956-ban készült című alkotása a Robbanás sorozatból. A kép 22 millióról indult, nagyon sokan licitáltak rá, végül 60 millió forintért egy telefonos licitálóé lett. Magas áron, 32 millió forintért kelt el Dénes Valéria 1913 körül készült Csendélet kaktuszokkal című műve is, amelynek kikiáltási ára 24 millió forint volt.

Aba-Novák Vilmos Magyar hegyi falu című, 1937-ben készült művének árát 29 millió forintnál ütötték le, de jól szerepelt az árverésen Sassy Attila Bubi frizurás art deco női akt című műve is, amely 24 millió forintért kel el, míg Munkácsy Mihálynak Az énekes című alaktanulmánya, amelyet a Mozart halála című festményhez készített, 26 millió forintért cserélt gazdát. Az egykor Robert de Rothschild báró tulajdonában lévő kép kikiáltási ára 20 millió forint volt.

Mindkét árverésen szerepeltek jótékonysági tételek. A Kieselbach galériánál Egry József Balatoni fények című művének 800 ezer forintos leütési árát az UNICEF Magyarország Bajnok Programja kapja, a Virág Judit Galéria pedig négy tételt ( Szurcsik József Haltruizmus és Radák Eszter Retro II című képét, egy autista művész, Réti Kristóf Figurák című alkotását és egy limitált kiadású Frey Wille ékszert) árverezett el Autistic Art Közhasznú Alapítvány támogatására. Az 1,83 millió forintos bevételt autista lakóotthonoknak juttatják el.

A 90-es éveiben járó Reigl Judit a világon mindenhol keresett, így bizalmat jelent a hazai aukciósház felé, hogy itt árverezte el a 60 millió forintért elkelt képet a tulajdonosa. A Robbanás sorozatot az ötvenes években készítette Reigl, már Franciaországban, sajátos technikával. Az ipari porfestékből és lenolajból saját maga által kikevert masszát a földre terített vászonra dobta és egy függönyrúddal „szétrombolva” dolgozta meg. A nagyméretű vásznakon egy koreográfia nélküli, de táncra hasonlító mozgássorral dolgozta el a festéket, a festés folyamatát, az alkotást magát így az egész testével végezte.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.