Az Arte Galéria a 88. aukcióját zárt ajtók mögött tartotta meg. A grafikákat, kerámiákat, érmeket és festményeket is kínáló árverést erős licitálási kedv jellemezte. Sokan követték az eseményeket az Axioart oldalán is, a tételek harmadára olykor fél tucat érdeklődő licitált, és az elkelt műtárgyak összkikiáltási ára az aukció végére megduplázódott. Marsó Diana, az Arte vezetője elmondta, hogy a galéria gyűjtői várták az árverést, ezért fel sem merült, hogy elhalasszák. Nyolcvan telefonos licitálót regisztráltak, és az előzetes vételi megbízásokkal a 223 tételből álló anyag fele eleve gazdára talált. Az 50 százalékos arány az árverés végére 72 százalékra emelkedett. Az eladott darabok összkikiáltási ára 3,7 millió forint volt, az összes leütés 7 millió forinton zárt.
A legmagasabb áron Csernus Tibor Hommage a’Bosch című korai, 1959-es monotípiája kelt el.
A kisméretű kép 110 ezer forintos kezdőára végül az ötszörösére, 550 ezer forintra ugrott.
A Kossuth-díjas festő és grafikus 1927-ben született Kondoroson, és 2007-ben, nyolcvanévesen hunyt el Párizsban. Nem tudott beilleszkedni az ötvenes évek magyar művészeti életébe, egy ideig a barátai szereztek neki könyvillusztrátori és filmplakát-tervezői munkákat, de egyre jobban ellehetetlenült, majd 1964-ben feleségével, a szobrász Sylvester Katalinnal Párizsba disszidált. Franciaországban elismert alkotó lett, kedvelték újszerű, szürrealista, szürnaturalista látásmódját. Az elmúlt években hazai aukciókon is felbukkantak az alkotásai: 2019 decemberében a Bodó Galériában 8 millió forintot fizettek egy olajjal festett aktjáért, a Virág Judit Galéria 2019 novemberében tartott modern- és kortársárverésén pedig 14 millió forinton ütötték le egy 1972-es olajfestményét.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.