Elemzői vélemények szerint a Deutsche Bank (DB) még ma is szinte minden téren európai versenytársai mögött kullog. A DB-nél jelezték, hogy bár a Commerzbankkal folytatott, időről időre felmelegített fúziós tárgyalások nem hoztak eredményt, továbbra is készek minden adandó lehetőséget megvizsgálni, amellyel növelhetnék erejüket. Ahogy nő a konszolidációs nyomás a bankszektoron, annál könnyebben mondanák ki az igent egy esetleges házasságra. Egyelőre azonban a társkeresés fázisában járnak, konkrét kiszemeltjük nincs – tudta meg a Reuters.
A Commerzbank új vezérigazgatója, Manfred Knof – aki januárban látott munkához – sem aprózza el: tízezres elbocsátással debütált, ennek egyes elemeit most körvonalazták. A szintén komoly gondokkal küszködő bank százával zárja be fiókjait, s csak remélni lehet, hogy Knof véget vet az utóbbi évek balsikerű stratégiai irányváltásainak, és vezetése alatt a részben állami tulajdonú nagybank leáll a veszteségtermeléssel. Berlin még a 2008-as pénzügyi világválság idején mentette meg a csődtől a pénzintézetet, amely régi fényét azóta se nyerte vissza. A Commerzbank tavalyi mínusza 2,9 milliárd euróra tehető, szemben a 2019-es 585 milliós nyereséggel. A brutális, Knof által csak lenyelendő keserű pirulaként emlegetett leépítésekre az állam mellett az amerikai nagytulajdonos, a Cerberus befektetési társaság is áldását adta. Eszerint 2024-re minden negyedik főállású Commerzbank-dolgozótól búcsút vesznek, és minden harmadik német alkalmazottjuknak felmondanak, miközben a németországi fiókhálózatot 790-ről 450 egységesre csökkentik, és várhatóan több országból is kivonulnak. A társaság 50 országban van jelen, s ha épp a régiónkból vonulna ki, azzal az OTP terjeszkedési terveinek is impulzust adhatna. A banknak 2024-ig 1,4 milliárd eurót kell megtakarítania, a leépítések fedezetére 800 millió eurót már félretettek. A német kis- és középvállalkozói szektor kiszolgálását továbbra is kulcsfeladatuknak tartják.
Az utóbbi tíz évben a rossz stratégiai döntések és számos, súlyos kártérítési kötelezettséggel járó pénzmosási és egyéb botrány miatt a Deutsche Bank (DB) 8,2 milliárd eurónyi veszteséget hozott össze, ezért a 2018 áprilisban a romeltakarítást megkezdő, Christian Sewing nevével fémjelzett új vezetés szemszögéből valóban történelmi jelentőségű a tegnap bejelentett, 113 milliós adózott eredmény, amelyhez a negyedik negyedév 51 millióval járult hozzá. Főként, hogy a Refinitiv elemzői konszenzusa 300 milliós mínuszról szólt, s hogy a 2019-es évet még 5,7 milliárd eurós veszteséggel zárták. A 2019-ben elrendelt 18 ezer fős létszámcsökkentés és a globális részvénykereskedelmi üzletág leépítése jó döntésnek bizonyult.
A piac mégsem örült együtt Sewingékkel, a DB árfolyam Frankfurtban előbb 3,6 százalékot emelkedett, majd másfél százalékos mínuszig meg sem állt a gyorsjelentés publikálását követően, mivel a befektetők a külső környezet alakulását látván nem tartják fenntarthatónak az eredményes működést. Szemben Sewinggel, aki közleményében az emelte ki, hogy a járványhelyzet, a törékeny kilábalási folyamat ellenére a struktúraváltást követően ismét stabil alapokra állított pénzintézet bírni fogja a terhelést. Erős támasza ebben a befektetési banki üzletág, amely tavaly 32 százalékos bővüléssel 9,28 milliárd euróra gyarapította a bevételét, valamint a kötvény- és devizakereskedelmi divízió, amely 28 százalékos bővülést produkált. A vállalati és kereskedelmi banki részleg viszont a világkereskedelem megtorpanása, a vállalati hitelezés visszaesése és a zéróhoz közeli kamatkörnyezet miatt továbbra is szenved.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.