Több napig tartó heves vitákkal sem tudták feloldani Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek (EAK) közötti ellentéteket, ezért az OPEC+ mai online ülése is eredménytelenül végződött közölte késő délután Mohammed Barkindo, az OPEC főtitkára.
A Bloomberg szerint
a fiaskó legközvetlenebb következménye nyilvánvalóan az lesz, hogy a Kőolaaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) 13 tagállama, illetve a szervezeten kívüli, de az OPEC+ tanácskozásain résztvevő további 10 ország – például Oroszország – augusztustól az eredeti tervekkel szemben várhatóan nem növeli a kőolaj-kitermelést, ezzel egy jelentős erőforrástól megfosztva a járvány után lábadozó világgazdaságot.
Ráadásul a folytatás időpontjában sem állapodtak meg a felek.
A helyzet ugyanakkor meglehetősen képlékeny, a csoport bármikor újrakezdheti a tárgyalásokat. Az idei mintegy 50 százalékos áremelkedést követően, amikor az olaj jegyzése már a hordónkénti 80 dolláros ár közelébe jutott, egyre nőni fog a kőolajat fogyasztó országok nyomása a megegyezésképtelen exportálókon.
Az újabb kudarc nyomán estére 1,3 százalékkal, 76 dollár fölé lőtt ki a WTI jegyzése, míg a Brent 1,1 százalékkal 77 dollárra emelkedett. Londonban három éve nem volt ilyen drága a fekete arany.
A Bloomberg szerint ez a kimenetel jelentős csapás a kartellre nézve, hiszen az OPEC két oszlopos tagja, azaz Szaúd-Arábia és az EAK nem tudott dűlőre jutni. Kárt szenved a magát az olajpiac felelős gazdájaként látó és láttató csoport önképe, és felrémlik a tavalyi – soha nem látott áringadozásokat okozó – pusztító árháború kísértete is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.