A jegybankok életében vannak unalmas, és érdekfeszítő kamatülések: az Európai Központi Bank (EKB) esetében a most csütörtökit gondolták rutinszerűnek, és a szeptemberben esedékest a sorsdöntőnek. Két héttel ezelőtt fordult a kocka, amikor a bank szeptemberről előrehozva a döntést megalkotta új stratégiáját, és közölte, a júliusi ülésén alkalmazza először a gyakorlatban. A befektetőknek nem csak az új zakóhoz szabott új nyelvezetet kell elsajátítaniuk az ülésen.
Bár rekord alacsony irányadó kamatán a bank biztosan nem változtat, a stratégiaváltozást magyarázó kommentárjai árfolyammozdító üzeneteket tartalmazhatnak a kötvény- és a devizapiacok számára, akár az euróövezeten is messze túlnyúlóan.
Az új stratégia szimmetrikus két százalékos inflációs célt jelölt ki a korábbi „két százalék alatt, de ahhoz közeli” definícióval szemben. Ez nem lenne borzasztóan nagy változás a szintben, a stratégia azonban azt is hozzáfűzi, hogy tartósan alacsony kamatokra kényszerítő időszakok után az EKB egy ideig tolerálhatja a célnál valamivel magasabb inflációt is. Ez pedig lazább monetáris politikát ígér, ami akkora változást jelent, hogy a várakozásoknak még az iránya is megváltozott. A gazdaság felpörgésének és a vérszegény infláció felpörgésének láttán sokan korábban arra gondoltak, hogy szeptemberi ülésén a bank már jelezheti példátlan méretű, pénzbőség-teremtő kötvényvásárlásainak lelassítását. A 18 év után történt stratégiaváltás után azonban a piacokon most azon törik a fejüket, miképp lehet képes a már amúgy is ultralaza politikát űző EKB még több lazítást sugallni csütörtökön.
Az eurózóna éves inflációja a decemberi mínusz 0,3 százalékról május-júniusra a két és fél éves csúcsot jelentő két százalék köré gyorsult.
A felpörgő energia- és nyersanyagárak várhatóan tovább emelik majd a következő hónapokban, de az EKB és a legtöbb elemző szerint egyedi tényezők hajtják felfelé az árakat, a járvány továbbra is kockázatot jelent, és az infláció különben is gyorsan visszavonulhat a jegybank új célja alatti szintekre.
Az utóbbi hónapokban azonban erősödött és hangosodott a belső vita az EKB döntéshozói között, mert vannak, akik tartanak tőle, hogy a válságból felépülő gazdaságban tartós tényezők is fűtik az inflációt. Ezt a vitát a stratégiaváltás akár még ki is élezheti az ülésen.
Az egyik lehetséges kimenet elemzők szerint, hogy a bank egyszerűen elhelyezi jelenlegi politikáját az új keretrendszerben, és semmit nem változtat. Valószínűbb azonban, hogy – amint azt Christine Lagarde elnök előrevetítette – hogy a bank iránymutatásainak módosításával igyekszik majd világos és hiteles, laza politikát ígérő jövőképet felmutatni. Ha az új stratégia úgy értelmezendő, hogy a bank az eddigieknél is többet tenne a cél elérése érdekében, a saját 1,4 százalékos inflációs előrejelzése 2023-ra automatikusan azt kell, hogy jelentse, hogy szó se lehet a kötvényvásárlásai visszafogásáról a következő hónapokban – vélte Carsten Brzeski az ING fő makróközgazdásza. Ezen az úton még csak lassítani se lehet a márciusban véget érő pandémiás kötvényvásárlási program (PEPP) tavasszal felgyorsított ütemén: nem kevesebb, hanem inkább több pénzteremtést jelent – tette hozzá Brzeski.
A Société Générale elemzői is úgy vélik kötvénypiaci kitekintésükben, hogy egész évben folytatódhatnak a PEPP vásárlások a jelenlegi, 80 milliárd eurós havi ütemben, és az EKB a jövő év elején lassíthat valamelyest a tempón, 75 milliárd euróra. Az ING szerint ha a csütörtöki ülés nem hoz további lazítást ígérő meglepetést, ez még nem lenne elegendő az euró erősödéséhez a dollár ellenében, de ha igen, az tovább lendítheti az elmúlt hetek gyengülő trendjét. Az EKB-ülésre készülődve a kötvényhozamok tovább estek az eurózónában. Az olasz tízéves hozam 0,71 százalék körül táncolt ma, mélyen a júniusi 0,92 százalékos csúcs alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.