A várt egy százalékos növekedés helyett 3,7 százalékkal csökkentek májusban a német feldolgozóipari megrendelések az előző hónaphoz képest a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint; áprilisban 1,2 százalékos volt a havi növekedés.
Az alacsony bázis miatt az egy évvel korábbihoz képest 54,3 százalékkal emelkedtek a megrendelések, de ez is messze elmarad az előző havi 78,9 százalékhoz képest.
A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások előtti utolsó hónappal, 2020 februárjával összevetve a német feldolgozóipari megrendelések 6,2 százalékkal magasabbak.
A belföldi megrendelések 0,9 százalékkal nőttek, a külföldiek viszont 6,7 százalékkal csökkentek áprilissal összevetve. Utóbbin belül az euróövezeti megrendelések 2,3 százalékkal, a többi országból pedig 9,3 százalékkal estek.
Thomas Gitzel, a VP bank közgazdásza szerint az éles visszaesés elsősorban az alapanyaghiány következménye, de szerepet játszhatott az is, hogy lassan visszacsúszik a megszokott szintre a járvány alatti megnövekedett kereslet bizonyos termékek, például bútorok iránt.
A vártnál nagyobb mértékben romlott a ZEW gazdaságkutató intézet júliusi német gazdasági hangulatindexe is: 63,3 pont lett a júniusi 79,8 után; elemzők 75,2 pontra számítottak. Számottevően javult viszont a felmérésbe bevont mintegy háromszáz intézményes befektető véleménye az aktuális helyzetről: a mutató 23 hónap után először került pozitív tartományba, 21,9 pontra ugrott az előző havi mínusz 9,1-ről.
Szakértők ennél szerényebb eredményre, 5,5 pontos júliusi mutatóra számítottak.
Achim Wambach, a ZEW elnöke szerint a felmérés eredménye azt mutatja, hogy folytatódik Európa legnagyobb gazdaságának fellendülése, és az adatok alapján hat hónap múlva is kedvező lesz a makrogazdasági helyzet. A Reuters által megkérdezett közgazdászok is arra számítanak, hogy nyáron az alapanyag-ellátási fennakadások ellenére felpörög majd a gazdaság. Ez pedig várhatóan tovább csökkenti a rövidített munkaidőben foglalkoztatottak számát, amely júniusban már így is tavaly február óta a legalacsonyabbra szintre, 1,5 millió főre csökkent az Ifo gazdaságkutató intézet szintén kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint. Ez a teljes munkaerő 4,5 százaléka, míg májusban még 6,8 százalékuk volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.