A világ legnagyobb figyelemmel kísért jegybankjától azt várják a befektetők, hogy hiába ugrott váratlanul 13 éves csúcsra, 5,4 százalékra júniusban az amerikai infláció - tovább távolodva a két százalékos céltól -, a Federal Reserve egyelőre nem reagál rá semmilyen monetáris politikai lépéssel kedd-szerdai ülésén. Ez nem jelenti azt, hogy olyan kommentárokat sem tesz, amelyek felbolygathatják a helyi és a világpiacokat. Az utóbbi hetekben szépen erősödő dollár újabb támogatást kaphat - amit az eurózónában és régiónkban, Közép-Európában devizagyengülésre fordíthatnak le a piacok.
Jerome Powell, a Fed elnöke az inflációs meglepetés után is tartotta magát ahhoz, hogy sietségre semmi ok,
a drágulást felgyorsító tényezők ideiglenesek, az inflációs célt hosszabb időszak átlagában kell elérnie a Fednek, és a gazdaság további segítségre szorul a monetáris politika oldaláról, hiszen még mindig mintegy hatmillióval kevesebben dolgoznak, mint mielőtt beütött a járvány és a Fed az Európai Központi Bankhoz hasonlóan eszközvásárlásai felgyorsítása mellett döntött.
A hajó azonban, ahogy lecsillapodóban a pandémia kavarta vihar, már lassan, de biztosan megindult egy határozott irányba: a szigorúbb monetáris politika felé.
Számos jegybank, köztük a magyar, az emelkedő árakat látva már kamatot emelt.
A Fed is erre tart, de előbb eszközvásárlásait befejezve kell szűkítenie a pénzbőséget. Döntés a havi 120 milliárd dollárra rúgó vásárlás lassításáról aligha születik a kedd-szerdai ülésen, de az eddigieknél határozottabb utalásra sor kerülhet. A sebesen emelkedő fogyasztói és ingatlanárak miatt a politikusok, sőt a jegybanki döntéshozók közt is nő a nyugtalanság.
James Bullard St. Louis-i Fed elnök például a szövetségi bank egyik leggalamblelkűbb tagjából az egyik legszigorúbbá vált az utóbbi időben,
és alig egy hete úgy nyilatkozott, máris itt az ideje a lassításnak ("tapering").
Ami a kamatemelések kezdetét illeti, a gyorsuló infláció hatására már elkezdtek átrendeződni a várakozások a Fed-döntéshozók közt: a többség immár 2023-ra várja a korábbi 2024 helyett, és 11 tag közül csak kettőnek kell véleményt változtatni ahhoz, hogy még előrébbre, 2022-re húzódjon a konszenzus.
Amint már láttuk, a Fednél nagyon gyorsan változhatnak a dolgok
- írták a Fed-ülésról szóló előzetes jegyzetükben az ING közgazdászai. Az ő forgatókönyvük szerint a Fed már a jövő héten megpendíti a "tapering" témát, augusztus végi konferenciáján Jackson Hole-ban felcsavarja a hangerőt, szeptember 21-22-ei ülésén meghozza a döntést, majd egy év múlva az első kamatemelésre is sor kerülhet. A vélemények persze megoszlanak az időzítésről, ha a folyamat kimeneteléről nem is. Simon MacAdam, a Capital Economics szenior globális közgazdásza szerint például, bár a feszes munkaerőpiac még 2022-ben is 2,5 százalék felett tartja a maginflációt, a Fed nem izgul, és nem emel kamatot 2023 vége előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.