Az euróövezet erőteljes fellendüléssel kezdte a harmadik negyedévet, amit a vártnál jobb kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) is megerősít. A számok azt mutatják, hogy az újranyitó szolgáltató szektor pótolni tudta a feldolgozóipari termelés kismértékű csökkenését, amit a globális ellátási lánc problémái okoztak. Az összetett BMI értéke júliusban 59,5-ről 60,6 pontra emelkedett, ami 2000 óta a legmagasabb érték. A piac ennél alacsonyabb, 60 pontot várt júliusra – derült ki az IHS Markit előzetes adataiból. (A BMI 50 pont feletti értéke a teljesítmény növekedését jelzi.) A delta-variáns terjedésével kapcsolatos aggodalmak azonban a következő évre nézve kissé gyengébb üzleti kilátásokat eredményeztek.
A korlátozó intézkedések enyhítése az övezet domináns szolgáltató szektorának aktivitását fokozták a legerőteljesebben, így az az elmúlt 15 év legjobb eredményét hozta. A szolgáltatóipari BMI a vártnál lényegesen nagyobb mértékben emelkedett, 60,4 pontra nőtt, ami 2006 júniusa óta a legmagasabb érték, és felülmúlta a becsült 59,5 pontot a júniusi 58,3 után.
Különösen a vendéglátás és az idegenforgalom teljesítménye ugrott nagyot a korlátozó intézkedések feloldását követően
– emelte ki Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. A szektor hosszan tartó fellendülésére utal, hogy az új üzleti megrendelések indexe 59,7 pontra emelkedett az előző havi 58,7-ről, ami az egyik legmagasabb érték a felmérések huszonhárom éves történetében.
A feldolgozóipari BMI továbbra is erős maradt, noha enyhén visszaesett, mivel az ellátási lánc problémái korlátozzák a gyártási kapacitást.
Így a vonatkozó BMI 62,6 pont lett, alacsonyabb a júniusi rekordszintű 63,4 pontnál, de minimálisan jobb az elemzői várakozások átlagában szereplő 62,5-nél. A feldolgozóiparban és a szolgáltatásokban együttesen mért új megrendelések növekedése 2000 májusa óta a legmagasabb értékre emelkedett, emellett a foglalkoztatási adatok is határozottan javultak. Kevésbé megnyugtató azonban, hogy a termelői árak csaknem rekord ütemben 9,6 százalékkal emelkedtek májusban éves összevetésben, miközben a fogyasztói árak inflációja a májusi 2 százalékos, két és fél éves csúcsról júniusra 1,9 százalékosra enyhült. A termelők költségeit a jövőben tovább növelheti, hogy az ellátási láncok júliusban ismét jelentős terhelést kaptak a Kínát és Németországot ért heves esőzések utáni áradások miatti.
Ez, valamint a delta-variánssal kapcsolatos növekvő aggodalom az elkövetkező év üzleti kilátásaival kapcsolatos bizalmi indexet öt hónapos mélypontra vetette, a növekedési várakozás azonban egyelőre pozitív.
Az euróövezet legnagyobb gazdasága, Németország összetett BMI-indexe 62,5 pontra emelkedett júliusban, az előző havi 60,1-ről, felülmúlva a 60,8 pontos piaci várakozást. Ez az érték az ország gazdasági teljesítményének legnagyobb ütemű növekedésére utal, amióta az adatok 1998-tól rendelkezésre állnak. A teljesítmény rekordszintű növekedését elsősorban a korlátozások alól felszabadult szolgáltató szektor gyors fellendülése hajtotta, miközben a feldolgozóipar növekedése továbbra is erőteljes maradt. Az ismét munkába állók száma és a munkahelyteremtés üteme minden idők legmagasabb szintjét érte el. Ugyanakkor a termelői árak gyorsuló növekedésével ellentétben a fogyasztói árak növekedése júniusban 0,2 százalékponttal már enyhült az előző hónapban mért éves 2,5 százalékhoz képest, azonban továbbra is erős az inflációs nyomás.
A jövőre vonatkozó üzleti bizalom némileg visszaesett, de összességében továbbra is erős maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.