BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A chiphiány blokkolja a német ipart

Az építőipart hátráltató alapanyaghiány mellett a globális chiphiány számlájára írható a német ipari termelés gyengesége, és a chiphiány nem is fog egyhamar megszűnni.

Németországban a második negyedév mindhárom havában csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest, ezen belül júniusban volt a legnagyobb, 1,3 százalékos a visszaesés – derült ki a Destatis legfrissebb adataiból. Annak ellenére, hogy világszerte enyhítettek a járványügyi korlátozásokon, a német ipar a második negyedévben 0,6 százalékkal gyengébben teljesített, mint az elsőben, ezen belül az autógyártás teljesítménye 11,2 százalékkal esett vissza, ami jól mutatja, miért maradt el a gazdaság egésze a várakozásoktól a második negyedévben. Júniusra a visszaesés helyett 0,5 százalékos növekedéssel számolt a piac, a májusi lefelé módosított 0,8 százalékos visszaesés után. 

Fotó: WLADIMIR BULGAR/SCIENCE PHOTO LI / WBU  / Science Photo Library / AFP

A tartós javak, köztük a gépek és autók gyártása 2,9 százalékkal, a félkész termékek előállítása pedig 0,9 százalékkal csökkent, míg a fogyasztási cikkek termelése 3,4 százalékkal nőtt. 

Az energiatermelés 0,6 százalékkal, az építőipari termelés pedig 2,6 százalékkal esett vissza. Éves összevetésben több mint 5 százalékkal emelkedett az ipari termelés, ez azonban mérséklődés a májusi 16,6 százalékos és az áprilisi 27,6 százalékos ugráshoz képest, és még mindig 6,8 százalékkal marad el a járvány kirobbanása előtti utolsó hónap, a 2020. februári szinthez képest. 

Carsten Brzeski, az ING vezető közgazdásza úgy fogalmazott, hogy 

az ellátási láncokban tapasztalt fennakadások nagyobb veszélyt jelentenek a német iparra, mint maga a járvány, ezért mihelyt az ellátási lánc problémái kezdenek megszűnni, az ipari termelés hatalmas fellendülésbe kezdhet. 

Az elemző kiemelte, hogy a német gazdaság fellendülése a második negyedévben gyengébb volt, mint a többi nagy euróövezeti országban. A most közzétett ipari termelési adatokból kiderül, miért. A tavaly nyár óta tapasztalt jelentős növekedési hajtóerővel ellentétben az ipar ezúttal lassította a növekedést, mivel az ellátási lánc akadozásai, köztük például a Szuezi-csatorna elzáródása és a félvezetők szállítási problémái, a német ipar kulcsfontosságú ágazatait érintették. Az új megrendelések azonban továbbra is szépen gyarapodnak, emellett az elmúlt 14 hónapból 12-ben a vállalati raktárkészletek is csökkenést mutattak. Mindez olyan helyzetet jelez, amelyet általában erőteljes kibocsátásnövekedés követ. Ha az ellátási lánc normalizálódik, a német ipar gyorsan behozhatja a lemaradást.

Lendületbe jött az olasz ipar

Olaszország ipari termelése 1 százalékkal bővült májushoz képest, és ezzel az utóbbi hét hónapban május kivételével mindig emelkedést mértek 

– közölte az ISTAT. A Reuters által megkérdezett elemzők ugyancsak 1 százalékos emelkedésre számítottak a májusi 1,6 százalékos visszaesés után. Minden fő szektorban emelkedett a termelés júniusban, a legnagyobb mértékben, 4,1 százalékkal az energia termelése nőtt. Éves összehasonlításban 13,9 százalékkal ugrott meg a termelés júniusban, ami elsősorban a járvány miatti alacsony bázisra vezethető vissza. Olaszországban az ipari termelés szoros összefüggést mutat a GDP alakulásával. Az idei első negyedévben 0,2 százalékkal, a másodikban pedig 2,7 százalékkal nőtt a GDP az előző három hónaphoz képest. Mario Draghi kormánya 4,5 százalékos növekedést prognosztizál az idei évre annak reményében, hogy a második félévben még inkább lendületbe jön a gazdaság.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.