Az amerikai fogyasztói hangulat mutatója augusztus elején az elmúlt évtized legalacsonyabb szintjére esett, mivel az amerikaiak úgy ítélik, hogy a személyes pénzügyektől kezdve az inflációig és a foglalkoztatásig minden területen romlott a helyzetük.
A fogyasztói hangulat indexe 70,2 pontra csökkent e hónap első felében a júliusi 81,2 ponthoz képest. Ez a legalacsonyabb szint 2011 óta, és a harmadik legnagyobb visszaesés a felmérés elmúlt 50 évében
– derült ki a Michigani Egyetem adataiból. A Reuters által megkérdezett elemzők az előző hónapival megegyező 81,2 pontra számítottak.
Az amerikai fogyasztók annak ellenére is rosszabbnak ítélik a helyzetüket, hogy az Egyesült Államokban idén az elmúlt négy évtized leggyorsabb gazdaságai növekedése várható, kilábalva a járvány okozta tavalyi recesszióból.
A Nemzetközi Valutaalap legfrissebb gazdasági előrejelzése szerint a tavalyi 3,5 százalékos visszaesés után idén 7, jövőre pedig 4,9 százalékos növekedés várható az országban. Ugyanakkor egyes jelek arra utalnak, hogy a fellendülés dinamikája visszaeshet. A fertőzéses esetek száma az elmúlt két hétben a delta-variáns gyorsabb terjedése miatt megduplázódott, és ezzel hat hónapos csúcsra emelkedett. Emellett a szolgáltató szektorban továbbra is erős a munkaerőhiány, miközben az ellátási lánc zavarai egyelőre nem enyhültek számottevően.
Emiatt a felmérés jelenlegi gazdasági helyzetre vonatkozó mutatója 77,9 pontra csökkent a júliusi 84,5-ről. A helyzet negatívabb megítélése valamennyi jövedelmi, életkor szerinti és iskolázottsági csoportban jellemző volt, emellett az ország valamennyi régiójára kiterjedt.
Richard Curtin, a felmérés igazgatója úgy látja, hogy
a járvány delta-variáns okozta újjáéledésének megítélésében a racionális szempontok mellett erős érzelmi szempontok is szerepet játszanak.
A fogyasztók szerinte helyesen látják, hogy a gazdaság teljesítménye a következő hónapokban csökkenni fog, de annak ennyire negatív megítélése érzelmi reakciót is tükröz, ami elsősorban abból a csalódottságból adódik, hogy a járvány egyhamar még nem ér véget.
Ezt a csalódottságot látni a fogyasztói várakozások terén mért visszaesésben is, melynek aktuális mutatója 65,2 pontra esett a júliusi 79 pontról.
Bár a felmérésben szereplő egyéves inflációs várakozás 4,6 százalékra mérséklődött, az előző havi 4,7 százalékról, azonban a Fed által is figyelt középtávú érték emelkedett: ötéves távlatban 3 százalékra, a júliusi 2,8-ról.
A munkaügyi minisztérium szerdai közlése szerint a fogyasztói árak éves inflációja júliusban 5,4 százalékon stagnált, ami 2008 óta a legmagasabb, az ellátási láncban tapasztalható elhúzódó zavarok és az utazással kapcsolatos szolgáltatások iránti erősebb kereslet miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.