A várakozásoknak megfelelően újabb 25 bázisponttal megemelte a cseh jegybank az alapkamatot, amely ezzel 0,75 százalékra lett. A lépésre az erősödő infláció miatt volt szükség, amely júniusban elérte a 2,8 százalékot, vagyis megközelítette a jegybank toleranciasávjának a határát. (A cseh inflációs cél két százalék, egy-egy százalékos toleranciasávval.) Az alapkamatot az előző, júniusi ülésen is ugyanennyivel emelték, és Jiří Rusnok, a jegybank elnöke már akkor jelezte, hogy idén a csütörtökin kívül még kettő, jövőre pedig három hasonló lépés várható. A Bloomberg előrejelzése szerint így a így év végén 1,00-1,25 százalékon állhat a cseh alapkamat az alapkamat.
A cseh döntésnek nem lesz érdemi hatása a forintra - értékelte a VG-nek a kamatemelést az Equilor senior elemzője. Varga Zoltán szerint az emelkedő cseh kamatszint nem fog érdemi mennyiségű tőkét elszívni a magyar eszközöktől. A szakértő ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a kamatok között meglévő különbség nem szempont a befektetők számára, mint ahogyan az ilyen döntésekkel a jegybankok célja sem a tőke vonzása, hanem az infláció kezelése. Az szerinte természetes, hogy a cseh kötvényhozamok valamivel alacsonyabbak a magyarnál, hiszen az országkockázat is mérsékeltebb.
A Reuters által megkérdezett elemzők véleménye szerint a cseh korona és a magyar forint erősödni fog a következő egy évben, mivel mindkét ország központi bankja folytatni fogja a kamatemelést, hogy ellensúlyozza a fogyasztói árak emelkedését.
A szakértők arra számítanak, hogy a korona az euróval szemben 1,6 százalékkal erősödik majd, vagyis a jelenlegi 25,43 helyett eléri a 25,04-es szintet az elkövetkező 12 hónapban, a forint esetében 1,35 százalékos javulást és 350 forintos árfolyamot várnak. Piotr Poplawski, az ING elemzője szerint minden közép- és kelet-európai deviza esetében esetében mérsékelt erősödésre lehet számítani a következő hónapokban, valószínűleg csak a złoty lehet alulteljesítő, mivel Lengyelországban a legalacsonyabb az alapkamat a régióban, és a varsói jegybank már jelezte, hogy csak a negyedik negyedévben kezdi el a szigorítási ciklus. A legjobban viszont véleménye szerint a cseh koronának kell teljesítenie, mivel a prágai jegybank monetáris tanácsának a hozzáállása viszonylag a leghagyományosabb, a forint lesz középen, a złoty pedig a sor végén kullog majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.