BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háromszáz évig vártak erre a horvátok

A múlt héten illesztették be a Horvátország legdélebbi területeit az ország többi részével összekötő Peljesaci híd utolsó elemét. Több mint háromszáz év után ismét közvetlen közúti kapcsolat jött létre az ország két része között.

Horvátország területe valójában nem képez egy egységet, ugyanis ahhoz, hogy eljussunk az adriai állam déli részén található Dubrovnikba és környékére, át kell haladnunk egy hét kilométer hosszú területen, amely Bosznia-Hercegovinához tartozik.

Mivel egy nem európai uniós tagországról van szó, a határellenőrzés nagyban megnehezíti a személy- és áruforgalmat.

Ahhoz, hogy megértsük, miként alakult ki ez a furcsa helyzet, több mint 300 évet kell visszautaznunk az időben, egészen az 1699-es karlócai békéig. Ekkor ugyanis az Oszmán Birodalomhoz került Neum városka és környéke, ezzel egyfajta ütközőzónát képezve az akkor még független Raguzai (Dubrovniki) és a Velencei Köztársaság között. Az ütközőzóna az Oszmán Birodalmon belül a boszniai pasa irányítása alá került, de nem volt ez másként Jugoszlávia szétesésének pillanatában sem. A probléma megoldására több ötlet is született, de az egyetlen járható út egy híd építése volt a Peljesac-félszigetnél, amely megkerüli a bosnyák partszakaszt.

Fotó: AFP

Az építkezést többször is el kellett halasztani forráshiány miatt, végül az EU beszállt a horvát mércével mérve gigaprojekt finanszírozásába.

A hidat a kínai China Road and Bridge Corporation építi, mintegy 420 millió euróért (150 milliárd forint), amelyet 85 százalékban az Európai Bizottság finanszíroz, a maradékot pedig az állami költségvetés fedezi.

A 2404 méter hosszú és 55 méter magas híd építése 2018-ban kezdődött, 550 kínai munkás és száz kínai mérnök bevonásával, és a vártnál jobb tempóban haladt, ezért szeptember helyett már most be tudták illeszteni a hídtest utolsó elemét a helyére, ezzel szárazföldi kapcsolatot teremtve az ország két része között.

Az első pillantásra szürreális magasságra a bosnyák fél tiltakozása miatt van szükség, akik ragaszkodtak hozzá, hogy olyan híd épüljön, amely alatt a legnagyobb hajók is elférnek, ha a neumi kikötőben szeretnének horgonyozni. A bosnyákoknak azért sem tetszik az új átkelő, mert így az ő tengerszakaszukat a turisták többsége nagy valószínűséggel elkerüli, ami nem tesz jót Neum gazdaságának. Horvátország miniszterelnöke, Andrej Plenkovic a híd utolsó elemének beillesztése után tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a híd használata mindenki számára ingyenes lesz. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.