BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb nyereséggel kell beérniük a vállalatoknak

A harmadik negyedévben várhatóan csökken a vállalati nyereség a világban.

A folyó harmadik negyedévben csökkenhet a vállalatok nyeresége a második negyedévi emelkedés után – áll a Reuters összeállításában.

A június végéig tartó három hónapban a legalább 1 milliárd dolláros piaci tőkeértékkel rendelkező 2542 vállalat adózott eredménye rekordszintre, 734 milliárd dollárra emelkedett.

A delta variáns terjedésének a hatására a vállalati nyereség a harmadik negyedévben ugyanakkor átlagosan 8 százalékkal, 678,2 milliárd dollárra csökkenhet.

Fotó: Shutterstock

A hírügynökség saját számításai alapján szerdán azt közölte, hogy miután a június végével lezárt három hónapban a vállalati nyereség rekordszintre nőtt a világon,

a folyó negyedévben másfél éve először csökkenhet a profit, részben amiatt, hogy a koronavírus delta variánsának a terjedése fennakadásokat okoz a globális ellátási láncban és emeli a munkaerőköltségeket.

A koronavírus-járvány miatt korábban életbe léptetett korlátozások fokozatos feloldása, a kormányok és a bankok által nyújtott masszív támogatás és a lakossági kereslet megugrása a gazdaság jelentős növekedését eredményezte a második negyedévben, aminek a hatására rekordszintre nőttek a vállalati nyereségek.

Kínában a gyáripari termelés és a kiskereskedelmi eladások növekedése jelentősen lassult júliusban, mivel a koronavírus új változata, valamint az árvizek kedvezőtlenül befolyásolták az üzleti tevékenységet. Eközben az Egyesült Államokban az üzleti aktivitás növekedése már a harmadik egymást követő hónapban lassult augusztusban.

Ezen felül a chipágazatban hónapok óta tapasztalható kínálati deficit visszavetette az autógyártást, a maroktelefon-gyártókat pedig arra kényszerítette, hogy a meglévő chipállományt inkább a sikeres modelleknek tartsák fenn.

A Reuters összegzése szerint az amerikai cégek folyó negyedévi nyeresége átlagosan 7,2 százalékkal csökkenhet, miután a második negyedévben 12,4 százalékkal nőtt, az európai cégek profitja pedig 10,3 százalékkal, az ázsiaiaké pedig 9,6 százalékkal eshet.

A hírügynökség becslése szerint az ingatlanpiaci ágazat 22,2 százalékos, a pénzügyi szektor 18,8 százalékos, a nem alapvető fogyasztási cikkeket gyártó és szolgáltató ágazat pedig 16,2 százalékos nyereségcsökkenésre számíthat a szeptember végével záródó negyedévben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.