Összeomlott a lengyel kormánykoalíció, miután Mateusz Morawiecki miniszterelnök kedden menesztette Jarosław Gowin miniszterelnök-helyettest, az egyik koalíciós partnerpárt vezetőjét a médiatörvény módosításával kapcsolatos nézeteltérések miatt. Gowin a szakítás előtt azt nyilatkozta, hogy a törvénymódosítás nyilvánvalóan sérti a sajtószabadság elvét. A távozó kormányfőhelyettes vezette Egyetértés kilépéséről végül a szervezet választmánya szerdán döntött, bár Gowin már kedden a kormánykoalíció tényleges felbomlásának nevezte menesztését, leváltása után pedig lemondott posztjáról Marcin Ociepa, az Egyetértés nemzetvédelmiminiszter-helyettese is.
Az Egyetértésnek 12 képviselője van a 460 fős szejmben. Ha mindannyian távoznak, a Jog és Igazságosság (PiS) által irányított kormánykoalíciónak 220 mandátuma lesz, vagyis formálisan elveszíti többségét.
A kenyértörés közvetlenül a médiatörvény parlamenti szavazása előtt történt. Az új törvény megtiltaná, hogy az Európai Gazdasági Térségen kívüli vállalatok többségi részesedéssel rendelkezzenek a lengyel médiavállalatokban. A kritikusok szerint ez elsősorban a Discovery tulajdonában lévő népszerű TVN24 amerikai hírtévét célozza, amely független híradásaiban gyakran a kormánnyal szemben foglal állást.
Tüntetők ezrei vonultak az utcára kedd este, hogy demonstráljanak a törvényjavaslat ellen, amely szerintük veszélyezteti a sajtószabadságot, és így aláássa a demokratikus berendezkedést. A módosítás ellen a múlt héten amerikai szenátorok egy csoportja is tiltakozott, óva intve a lengyel képviselőket a médiaszabadság korlátozásától,
hozzátéve, hogy ennek negatív következményei lehetnek a lengyel–amerikai kapcsolatokban. Ezt követően a Fehér Ház is egyértelműen kifejezte nemtetszését, szerintük ugyanis a törvény aláásná az Egyesült Államok legnagyobb lengyelországi beruházását, melynek becsült értéke több mint egymilliárd dollár, valamint gyengítené a média szabadságát, éppen akkor, amikor Joe Biden elnök próbálja megszilárdítani a demokratikus értékeket a térségben az orosz és kínai befolyás ellenében.
Piotr Müller kormányszóvivő egy szerdai rádióinterjúban elmondta: a kormánytáboron kívüli képviselők között akadnak most is olyanok, akik támogatása biztosítja a többséget. Azt, hogy jóslata beigazolódik-e, annak a szerda esti alsóházi ülés napirendjén szereplő médiatörvény módosítás lesz az első próbája. Ha azonban a kormány el is bukná a szavazást, ez nem feltétlenül okoz kormányválságot, ugyanis a jövőben meggyőzhetnek még képviselőket a kormány akár alkalmi támogatásáról is, ezért pedig most minden követ megmozgatnak. A kormánykoalíció eddig három pártból állt: a PiS és az Egyetértés mellett a Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter által vezetett Szolidáris Lengyelországból.
A kormány többségét egy-két független képviselő voksa mellett elvileg biztosíthatja, ha Gowin pártjából vagy más ellenzéki pártból néhány képviselő a kormányoldalon szavaz. Ha ezt a kormánynak hosszabb távon nem sikerül elérnie, Lengyelországban előrehozott választások várhatók.
A kormányválság hírére mind a lengyel złoty, mind a magyar forint esésének indult a világ vezető devizáival szemben, az euró ellenében azóta közel 0,5 százalékos a złoty leértékelődése. A lengyel fizetőeszköz gyengülése azért is különösen aggasztó, mert az infláció júliusban 5 százalékra, az unióban a legmagasabbra emelkedett, átvéve a pénzromlás terén a vezető pozíciót Magyarországtól. Jelentős különbség azonban, hogy a lengyel jegybank egyelőre kitart ultralaza monetáris politikája mellett. Eryk Lon jegybankár szerint a lengyel kamatemelési ciklus megkezdése jelenleg túl kockázatos lenne, és a döntéshozóknak meg kell várniuk a jegybank novemberi gazdasági előrejelzését, mielőtt ilyen lépést fontolgatnának.
Frissítés:
A szejm szeptember 2-re halasztotta a médiatörvény módosításával kapcsolatos szavazást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.